Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Inteligentne domy – jakie są, jak działają? We Wrocławiu powstaną mieszkania w takim standardzie

Facebook

Dom, który wie, kiedy podnieść rolety, zaparzyć herbatę, czy zgasić światło – wciąż większości z nas kojarzy się raczej z filmami science-fiction. A tu okazuje się, że we Wrocławiu powstają mieszkania, które takie udogodnienia mają w standardzie.

fot. Hans / pixabay.com

Czas więc się z nią bliżej zapoznać. Jak się okazuje, nie jest taka skomplikowana.

Mówi specjalista od takich systemów, Maciej Faltus z firmy deweloperskiej Bouguyes Immobilier Polska. Co ekspert ma na myśli, mówiąc o sterowaniu „podstawowymi systemami w domu”? Jak się okazuje, do internetu możemy podpiąć dziś praktycznie całe mieszkanie.

Wszystko dzięki specjalnym czujnikom, silnikom i przełącznikom połączonym we wspólną sieć, która ma połączenie z internetem. Taki inteligentny dom może w pewnym zakresie zastąpić nam inne praktyczne systemy. Na przykład możemy zaoszczędzić na osobnej instalacji alarmowej.

Taki czujnik, prócz odstraszania złodzieja, może mieć inną funkcję. Przecież oczywiste jest, że wychodząc z klatki schodowej do naszego mieszkania, zwykle pierwsze co robimy – to włączamy światło w ciemnym przedpokoju. Jak odpowiednio skonfigurujemy system – będzie robiło się to samo.

Z upowszechnienia się takich systemów ucieszą się pewnie zapominalscy, którzy wiecznie zastanawiają się, czy odłączyli żelazko, a także oszczędni – którzy zgaszą wszystkie niepotrzebne sprzęty jednym kliknięciem.

Wszystko odbywa się więc na takiej samej zasadzie, jak byśmy sterowali przez Wifi podłączonymi do komputerowej sieci drukarkami czy telewizorami. Tylko że sterujemy elektrycznymi gniazdkami, oświetleniem czy domowymi grzejnikami.

System nie jest szczególnie drogi w instalacji, jeżeli montujemy go w powstającym mieszkaniu. W zasadzie nie podnosi ceny mieszkania. Gorzej, jeżeli chcemy go mieć w już wykończonym domu. Bo trzeba wtedy po prostu przerobić instalację elektryczną i zainstalować odpowiednie czujniki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2022