Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Jak rozpoznać depresję?

Facebook

Dziś (23.02.) – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Zazwyczaj jest to jednak walka bardzo trudna. Z jednej strony nadużywamy określenia „depresja” nazywając nią często samopoczucie w – po prostu - gorszy dzień. Z drugiej strony – chorzy i ich otoczenie często bagatelizują pierwsze zaobserwowane objawy.

Depresja zawsze jest poważnym schorzeniem, ale u różnych osób przybiera mniej lub bardziej nasilone postacie, dlatego tak trudno ją czasem rozpoznać – tłumaczy prof. Joanna Rymaszewska, kierownik zakładu psychiatrii konsultacyjnej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu:

Chorzy często zdają sobie sprawę, że coś im dolega, ale nie mają pojęcia, że to depresja, tłumaczy prof. Rymaszewska:

Codzienne życie z osobą, która jest dotknięta depresją, może być trudne. Jak postępować, by nie zaszkodzić choremu?

– wyjaśnia profesor Rymaszewska. Spotkanie ze specjalistą jest niezbędne. Warto się do niego udać zawsze wtedy, gdy coś nas w naszym samopoczuciu niepokoi – nawet, jeżeli nie podejrzewamy, że to akurat depresja. A jak my możemy pomóc innej osobie, kiedy podejrzewamy, że może cierpieć na tę chorobę?

Na świecie panuje obecnie epidemia depresji. Co najmniej jedna czwarta społeczeństwa w ciągu życia zazna obniżenia nastroju sięgającego depresji klinicznej, tłumaczy profesor Rymaszewska. Depresja może być szczególnie groźna dla osób młodych:

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzimy 23 lutego od 15 lat. To dobra okazja by poszerzyć swoją wiedzę na temat tej coraz powszechniejszej, ale i groźnej choroby. Tego dnia prowadzone są bowiem m.in. akcje informacyjne na temat leczenia tego schorzenia.

Jeśli coś niepokoi cię w zachowaniu bliskiej osoby, lub sam czujesz narastający smutek, apatię albo lęk – możesz przyjrzeć się problemowi. Do 26 lutego we Wrocławiu bezpłatne konsultacje z psychologami i psychiatrami. Dolnośląskie Centrum Psychiatrii i Psychoterapii SUPER-ego zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych. Na spotkania obowiązuje rejestracja (pod nr 71 361 04 77).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj