Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Jaka jest najpiękniejsza szopka betlejemska?

Facebook

Szopki umieszczone w metalowej konewce, drewnianej solniczce czy starej gitarze, prace nawiązujące do toczącej się obecnie wojny, a także nawołujące do pokoju na świecie – takie między innymi realizacje można oglądać na pokonkursowej wystawie szopek betlejemskich.

/Widok wystawy w Muzeum Etnograficznym, fot. W. Rogowicz

Kto jest ich autorem?

Ich autorami są dzieci i młodzież z Dolnego Śląska, uczestniczki i uczestnicy XXX edycji Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego organizowanego przez Galerię Twórczości Plastycznej Młodych działającą w Młodzieżowym Domu Kultury „Śródmieście” we Wrocławiu. Jak co roku zaskakuje wyobraźnia i kreatywność młodych autorów.

/Filip Otwinowski (9 l.), SSP nr 46 we Wrocławiu, fot. W. Rogowicz

W wnętrzach Muzeum Etnograficznego prezentowane są najciekawsze realizacje rzeźbiarskie wykonane przez dzieci i młodzież z wrocławskich i dolnośląskich szkół, placówek wychowawczych oraz domów kultury. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z tematem „Święta Rodzina – narodziny”, po raz kolejny udowadniając, że wyobraźnia i twórcza kreatywność młodych artystów nie mają granic.

/Nel Drewniak (9 l.), SP nr 50 we Wrocławiu, fot. W. Rogowicz

Wybór nagrodzonych szopek nie był prosty. Prace dzieci i młodzieży odznaczały się bardzo wysokim poziomem artystycznym, stąd liczne nagrody i wyróżnienia, którymi chcieliśmy docenić starania wielu uczestników.

Szczególną uwagę jurorów zwróciły dwie realizacje – urzekająca w swojej prostocie szopka Kornelii Niemczyk oraz praca Nel Drewniak, która z kamieni i piasku wiernie odtworzyła surowy klimat pustynnej wioski, przywodzący na myśl autentyczny widok miejsca narodzenia Dzieciątka Jezus

– mówi Joanna Kurbiel z Muzeum Etnograficznego.

Jak powstawały?

Tegoroczne szopki wykonane są w różnych technikach i z różnych materiałów. Przeważają naturalne, jak drewno, kamienie, mech, liście, szyszki, orzechy, pióra, ale też makaron i pierniki. Zaskakują szopki wzorowane na lasach w słoiku czy wykonane z kolorowych koralików do prasowania. Nie brakuje realizacji bazujących na recyklingu i ponownym wykorzystaniu puszki po ciastkach, metalowej konewki, pluszowej maskotki, drewnianej solniczki i niciarki, a nawet gitary.

Widok wystawy w Muzeum Etnograficznym, fot. W. Rogowicz

Do kiedy można podziwiać szopki?

We wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać 64 prace rzeźbiarskie, wykonane przez 87 autorów z 19 dolnośląskich szkół i pracowni plastycznych. Wystawa „Najpiękniejsza szopka betlejemska” prezentowana jest do 29 stycznia 2023.

 

/Kornelia Niemczyk (10 l.), SP nr 2 w Siechnicach, fot. W. Rogowicz

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023