Radio Gra Wrocław

„Jazz nie tylko nad odrą 2023”. Kolejny koncert w ramach cyklu odbędzie się dziś

Marcin Pater Trio, Chojnacki/Miguła Contemplations, Tomasz Wendt Quartet oraz Zbigniew Lewandowski Quintet zaprezentują się na Dolnym Śląsku w ramach nowego cyklu „Jazz nie tylko nad odrą 2023”.

/fot. fb. Jazz nad Odrą/zdjęcie ilustracyjne/

Pomysłodawcą i organizatorem koncertów jest Międzynarodowa Fundacja „Jazz nad Odrą”. We Wrocławiu działa już od 1991 roku, jej głównym celem jest promowanie twórczości jazzowej oraz artystów. Cykl koncertowy zaprezentuje muzykę improwizowaną, zróżnicowaną pod względem stylistycznym, w wykonaniu uznanych artystów młodego i starszego pokolenia. W tym laureatów prestiżowych konkursów jazzowych w kraju i za granicą.

Cykl rozpoczął koncert zespołu Marcin Pater Trio, który odbył się 20 maja w sali Wołowskiego Ośrodka Kultury. Marcin Pater to laureat “Konkursu na Indywidualność Jazzową” Międzynarodowego Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu sprzed kilku lat,  który dziś – mimo wciąż młodego wieku – jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich wibrafonistów jazzowych. Trio zaprezentowało w Wołowie materiał z najnowszego albumu “Between”.

10 czerwca w Głuszycy odbędzie się kolejny koncert młodej formacji – Chojnacki/Miguła Contemplations. Zespół założony przez trębacza Jana Chojackiego i pianistę Filipa Migułę zdobył m.in. Grand Prix w konkursie „Powiew Młodego Jazzu” na XIX Krokus Jazz Festival. A także Nagrodę Specjalną w “Konkursie na Indywidualność Jazzową” na 56. Międzynarodowym Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. W wykonaniu wrocławskiego kwartetu usłyszymy jazz inspirowany muzyką świata z debiutanckiej płyty „Contemplations”.

26 sierpnia w Dusznikach-Zdrój wystąpi Tomasz Wendt. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych młodszego pokolenia i laureat licznych nagród. Zdobywca Fryderyka 2017 za jazzowy debiut roku zaprezentuje materiał z wydanego w marcu albumu “Daily Things”.  I tak w klimatycznym Dworku Chopina zabrzmi finezyjna, lekka i piękna muzyka jazzowa w wykonaniu niecodziennego kwartetu znakomitych instrumentalistów.

Ostatnia prezentacja odbędzie się 7 października w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Usłyszymy najnowszą, polsko-amerykańską odsłonę kwintetu Zbigniewa Lewandowskiego. „Levandek” – prawdziwa legenda polskiej sceny jazzowej, jeden z najlepszych perkusistów jazzowych w kraju, który w tym roku muzycznie świętuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej, zaprosi nas na muzyczną ucztę wspólnie z artystami związanymi z Wrocławiem oraz z nowojorskim gitarzystą Kennym Carrem.

/materiały prasowe/Jazz nad Odrą/