Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Jerzyki pomogą w walce z komarami w podwrocławskiej Długołęce

Facebook

Podwrocławska Gmina Długołęka kupiła 200 budek dla jerzyków. Te wyjątkowe ptaki są jedną z biologicznych metod walki z komarami. Jerzyki potrafią zjeść nawet 20 000 komarów w ciągu doby. W walce z owadami pomocne są też m.in. jaskółki, nietoperze czy zarybianie oczek wodnych.

pixabay
pixabay

Mówi Paweł Kościółek – Kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą w Gminie Długołęka

Jerzyk jest ptakiem, który gniazduje przede wszystkich na murowanych, wyższych budynkach. Budkę należy umieścić jak najwyżej – minimum to 6 metrów, ale im wyżej tym większa szansa na zasiedlenie budki. Należy umieścić ją od północnej strony budynku, aby budka się nie nagrzewała. Jerzyki często gniazdują w koloniach, można powiesić dla nich kilka budek na jednym budynku…

Gmina Długołęka będzie nieodpłatnie rozdawała budki swoim mieszkańcom od 16 lipca. Podejmując decyzję o powieszeniu budki należy liczyć się z tym, że ptaki mogą zanieczyszczać elewację i teren bezpośrednio pod budką. Ale czy zniszczenie elewacji nie jest warte uniknięcia komarów w najbliższym otoczeniu?:)

Jerzyki to jedna z najskuteczniejszych, biologicznych metod walki z komarami, ale nie jedyna…

Jerzyki zjadają nawet 20 000 komarów na dobę, ale to nie jedyna ciekawa cecha, którą charakteryzują się te małe ptaki…

Budka dla jerzyka może być zajęta przez szpaki, wróble lub mazurki. Aby się przed tym ustrzec, należy zatykać otwory wlotowe budek po sezonie lęgowym i odetkać około 1 maja. Warto pamiętać, że jerzyki powoli adoptują się do nowych miejsc i zasiedlenie budki może potrwać nawet dwa lata.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj