Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Już można zgłaszać projekty w ramach tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego

Facebook

Ruszał nabór, odbędzie się także seria spotkań konsultacyjnych dla mieszkańców. W tym roku największą zmianą w formule zgłaszania i głosowania projektów jest… brak zmian.

Projekty zgłaszamy w tym roku do 17 lutego.

– mówi dyrektor miejskiego biura ds. partycypacji społecznej Bartłomiej Świerczewski.

O ile jednak zgłaszanie, wybór i głosowanie projektów będzie przebiegało tak, jak rok temu, to są pewne zmiany jeżeli chodzi o to, jak magistrat chce pomóc przygotować mieszkańcom dobry wniosek do budżetu. Dlatego, oprócz zwykłych spotkań konsultacyjnych, w niektórych regionach będą też „laboratoria obywatelskie”:

Chodzi o to, by obywatele Wrocławia nie czuli się pominięci, co – niektórym – zdarza się podczas WBO:

– co nie jest ponoć zbyt dobrym argumentem, bo „są też duże osiedla nieobecne w głosowaniu, np. Muchobór Mały” – zaznacza Świerczewski.

Mimo tego, że głosowanie ruszyło dopiero przedwczoraj (2.01), to już zdążyło wpłynąć sporo wniosków!

Bywały już edycje, w których „hitem” WBO były projekty rowerowe, albo „boiskowe”. Na jakie projekty urzędnicy liczą w tym roku?

„…ale nie chodzi też o miejsca przylegające do już istniejących parków, ale o zupełnie nowe przestrzenie” – zaznacza Świerczewski.

A jakich wniosków nie warto zgłaszać do WBO? To np. pomniki, które były najczęściej chyba odrzucanymi projektami w ubiegłym roku. Nie można ich postawić w ramach budżetu obywatelskiego, bo prawo pozwala na ich lokalizowanie tylko radzie miejskiej:

W tym roku WBO to 25 milionów złotych do rozdysponowania (pierwsza edycja to były tylko 3 miliony). Składamy projekty „ogólnomiejskie” i „rejonowe”. Do tej pory  w czterech minionych edycjach udało się zrealizować prawie 250 inwestycji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 marca 2020