Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Kim jest nowy dyrektor sportowy Śląska Wrocław?

Facebook

Czech David Balda został nowym dyrektorem sportowym Śląska Wrocław. 32-latek w swojej karierze pracował na tym stanowisku m.in. w Rakowie Częstochowa, czeskim Baniku Ostrawa i słowackiej FK Senicy.

/fot. Dawid Antecki/slaskwroclaw.pl/

Swoją przygodę z piłką David Balda rozpoczynał jako zawodnik Banika Ostrawa, z którego trafił do młodzieżowych reprezentacji Czech. Kontuzja uniemożliwiła mu jednak dalszy rozwój kariery. Podjął pracę w Anglii, gdzie wcześniej jako piłkarz wyjechał na testy do Leicester City. Na Wyspach nabywał kompetencje do pracy w roli skauta, agenta piłkarskiego oraz dyrektora sportowego. Ukończył liczne kursy z zakresu skautingu i analizy danych, posiada również certyfikaty FIFA oraz UEFA (m.in. UEFA Financial Management).

Jako dyrektor sportowy David Balda pracował w Baniku Ostrawa (w latach 2014-2016), gdzie odpowiadał za politykę kadrową pierwszej drużyny oraz akademii. A następnie przeniósł się do Rakowa Częstochowa. To właśnie wtedy do dzisiejszego mistrza Polski trafił trener Marek Papszun czy obecny kapitan zespołu Tomas Petrasek. Z częstochowskim klubem związany był również później, przez ponad dwa lata zajmując się skautingiem międzynarodowym. Szczególnie skupiał się na graczach z Europy Środkowo-Wschodniej. W roli dyrektora sportowego David Balda pracował także w FK Senica, klubie ze słowackiej ekstraklasy. Ponadto był też w przeszłości członkiem dużej, międzynarodowej agencji menadżerskiej World in Motion, która obsługuje zawodników z najlepszych lig świata.

Pracowałem jako skaut, agent piłkarski, jak i dyrektor sportowy. Na pewno mogę o sobie powiedzieć, że posiadam kompleksową wiedzą na temat negocjowania kontraktów, jestem znany na rynku i wiem, gdzie szukać piłkarzy. Zawsze staram się patrzeć na nich trochę inaczej – nie tylko analizując obecne statystyki, ale przede wszystkim oceniać ich potencjał, który można wykorzystać

– mówi David Balda.

/fot. Dawid Antecki/slaskwroclaw.pl/

Ostatnio nowy dyrektor sportowy Śląska związany był z firmą SkillCorner, zajmującą się pozyskiwaniem i analizą danych z 60 różnych lig, w której pełnił rolę analityka i menadżera odpowiedzialnego za środkową i wschodnią Europę. Współpracował również z firmą 11teamsports, odpowiadając za kontakt z profesjonalnymi klubami.

Bardzo ważna przy podjęciu współpracy była dla mnie postać trenera. Jeżeli pomiędzy dyrektorem sportowym i szkoleniowcem pierwszej drużyny nie ma wspólnej chemii, to dla mnie taka współpraca nie ma sensu. Spotkałem się z Jackiem Magierą, rozmawialiśmy i muszę przyznać, że to bardzo doświadczony szkoleniowiec, jeden z najlepszych w Polsce. Jego trenerskie CV robi naprawdę duże wrażenie

– komentuje David Balda.

David Balda biegle posługuje się językiem polskim i angielskim. Mimo młodego wieku posiada doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach w innych klubach, w tym również tych zagranicznych. Bliska współpraca nowego dyrektora sportowego z trenerem Jackiem Magierą i podobne spojrzenie na budowę oraz rozwój zespołu ma pomóc w powrocie wrocławskiej drużyny do walki o zupełnie inne cele niż w poprzednich sezonach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj