Radio Gra Wrocław

Klinika Pamięci dla seniorów startuje przy Dyrekcyjnej we Wrocławiu

Można tam sprawdzić, czy nie zaczyna rozwijać się u nas choroba Alzheimera. Służą temu darmowe badania.

Mówi Michał Kowalski, dyrektor centrum Angel Care, które prowadzi klinikę.

alzheimer1

Akcja skierowana jest do osób powyżej 65 roku życia. Badanie prowadzi psycholog, trwa ono do 40 minut. Jeżeli ryzyko choroby jest wysokie, pacjent zostaje skierowany na dalsze badania. Testy są bardzo nowoczesne i nieszczególnie kłopotliwe dla pacjentów:

161208_04

– opowiada neuropsychiatra, dr Patryk Piotrowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wtedy też lekarz doradzi – czy konieczne są dodatkowe konsultacje w innym ośrodku, który zaleci stosowanie lekarstw opóźniających rozwój choroby, czy skończy się na ćwiczeniach mających zachować jak najlepszą sprawność umysłu. Mózg trzeba ćwiczyć. Jak każdy narząd, który chcemy mieć sprawny na stare lata:

alzheimer3a

– mówi dr Piotrowski. Mogą to być rozmaite aktywności: rozwiązywanie krzyżówek – jeżeli ktoś lubi poszerzać swoją wiedzę ogólną, albo gra w scrabble, a€“ jeżeli ktoś ceni sobie zabawy słowne.  A jak ktoś ma takie hobby, że grywa w karty? Co poleci doktor?

alzheimer3b

– zachęca ekspert. Wrocławscy seniorzy mają swoje ulubione zajęcia i niezawodne sposoby na radzenie sobie z upływem czasu. Nie jest to skomplikowane, a pozwala zatroszczyć się o siebie:

alzheimer4a

– opowiada pan Włodzimierz. Pani Maria i pani Halina natomiast uczęszczają na zajęcia Klubu Seniora. Co tam robią?

alzheimer4b

– opowiadają. Nasz reporter zastał seniorki nad jednym z ciekawych ćwiczeń, które zadała im prowadząca zajęcia wolontariuszka. Panie miały przed sobą zapisane arkusze pełne słów w tabeli. O co chodziło?

alzheimer4c

A co z tego wyszło? Pani Maria zgodziła się przeczytać swoje opowiadanie naszemu reporterowi:

alzheimer4d

– opowiadania pani Marii z Klubu Seniora wysłuchał nasz reporter, Damian Zdancewicz.