Radio Gra Wrocław

Kłótnia na linii MPK Wrocław-Wojewoda Dolnośląski

MPK zarzuca Wojewodzie kłamstwa. Twierdząc ,że podczas jednego z wywiadów Jarosław Obremski powiedział,: „(…)większość tych inwestycji, to są inwestycje, które są już bezpośrednio też płacone z budżetu państwa, jak Pomorska, nowe tramwaje, nowe autobusy(…)”. Według spółki nie jest to prawda – z podanych przez MPK informacji wynika, że budżet państwa nie przekazał na MPK nawet złotówki.

/fot. informacja prasowa mpk/

Jak całą sytuacją komentuję prezes MPK Krzysztof Balawejder?

Kłamstwo pierwsze to informacja o tym, że nowe tramwaje i autobusy, które zasilają wrocławskie MPK są finansowane z budżetu państwa. To nieprawda, to są pieniądze nas, mieszkańców Wrocławia a nie budżetu państwa czy Pana Wojewody. Kłamstwo drugie to, że MPK Wrocław jest najwolniejsze w Polsce. Nie, to nieprawda, są wolniejsze od nas tramwaje, chcielibyśmy być szybsi, przed nami TORYwolucja, jej efekty już widać, na razie nadrabiamy zaległości z czasów, kiedy to Pan Wojewoda był wiceprezydentem. Po trzecie ocena zarzadzania miasta. Pan wojewoda uważa, że jesteśmy celebrytami a my uważamy, że idziemy z duchem czasu, zmienia się Wrocław, zmienia się podejście obywatela do władzy, dzisiaj jest to spotkanie w czasie biegania, na rowerze, w tramwaju, tak ja widzę swoją misję, tak samo misje widzi prezydent Jacek Sutryk – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder.

Prezes MPK zwraca również uwagę na ambicje polityczne wrocławskiego wojewody, spowodowane chęcią zastania nowym prezydentem Wrocławia.

fot. Paulina Sznajder

Wojewoda uważa, że MPK korzysta z państwowych środków, wylicza na przykład pieniądze na elektryczne autobusy.

Wydaje mi się, że na tabor przyszło 45 milionów złotych, to był projekt zrobiony w 2021 pierwszym roku, przez Narodowy Fundusz Środowiska, później mieliśmy pieniądze przeznaczone na remonty związane z modernizacja i budową sieci tramwajowej, plus jeszcze poprzez pieniądze europejskie dosyć duże dotacje związane z tego, co wiem na tramwaj na nowy dwór, ale to są już pieniądze, które są bardziej rozpisane w wieloletni program inwestycyjny- odpowiada wojewoda Jarosław Obremski, komentując także zachowanie Krzysztofa Balwejdera w mediach społecznościowych:

Rano Pan prezes pokazuje Facebook, gdzie karmi zwierzęta, później robi konferencje i tak dalej, wszystko fajnie, pora się zająć MPK. Naprawdę tego oczekujemy. Tu jest mój zarzut do władz miejskich, że mamy przerost komunikacji nad zajmowaniem się meritum, być może jest to nowy rodzaj polityki i być może przynosi sukcesy, ale jest mi on głęboko obcy.

Z koleji MPK twierdzi, że środki pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie są pieniędzmi z budżetu państwa.