Radio Gra Wrocław

Kolejna 16-stka rozpoczęta w 16 DBOT, tym razem w „trybie weekendowym”

Ponad 40 ochotników z całego Dolnego Śląska, którzy chcieli zostać terytorialsami, ale z różnych przyczyn nie mogli wziąć udziału w szkoleniu podstawowym, będzie miało ponowną szanse na odbycie ćwiczeń. Dowództwo brygady zorganizowało tak zwaną „szesnastkę w trybie weekendowym”, która rozpoczęła się w sobotę.

/informacja prasowa

Co jeśli nie mamy aż tyle czasu?

Szkolenie podstawowe – każdy, kto chce zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, odbywa je w pierwszej kolejności. Trwające 16 dni zajęcia poligonowe kończą się egzaminem praktycznym i uroczystą przysięgą wojskową. Niestety, wiele osób chcących zostać terytorialsami nie może sobie pozwolić na dwutygodniową przerwę w pracy czy w obowiązkach rodzinnych. Właśnie z myślą o nich zorganizowane zostało ”szkolenie weekendowe”.

/informacja prasowa

Jak wyglądają szkolenia?

Szkolenie w trybie weekendowym, które właśnie rozpoczęliśmy, programowo nie różni się niczym od szkoleń podstawowych, które do tej pory przeprowadziliśmy w brygadzie. Jedyna różnica polega na tym, że wydłużamy czas jego trwania

– wyjaśnia pułkownik Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

/informacja prasowa

Przyjmujemy ochotników do służby, wydajemy im niezbędne wyposażenie wojskowe i kształcimy kandydatów na żołnierzy, przygotowując ich do wykonywania wojskowego rzemiosła. Tym razem jednak nie przez 16 dni bez przerwy na poligonie, ale przez trzy miesiące, po dwa weekendy w każdym. Całość zakończy się również egzaminem, a następnie uroczystą przysięgą wojskową w drugiej połowie marca. Już dzisiaj wiemy, że przysięga ta będzie szczególna, bo połączona ze świętem brygady, przypadającym na 26 marca.

– dodaje pułkownik Artur Barański

/informacja prasowa

Ile powołań wydano w tym roku?

Tym razem Wojskowe Centra Rekrutacji na Dolnym Śląsku wydały ponad 40 kart powołania. Ta grupa stanowi kolejny szkolący się pododdział, który w sobotę zasilił szeregi 16 DBOT.

/informacja prasowa

Dodajmy, że było to już 18 przyjęcie ochotników w szeregi 16 DBOT w jej już ponad 3-letniej historii.

/informacja prasowa