Radio Gra Wrocław

Kolektyw Kobietostan z nowym spektaklem. „Nowy wspaniały bunt” zostanie zaprezentowany 16 czerwca [WYWIAD]

Już 25 i 26 maja na scenie Ośrodka Postaw Twórczych zostanie zaprezentowany "Nowy wspaniały bunt" w reżyserii Agnieszki Bresler.

To efekt pracy kobiet z różnych środowisk, który powstał podczas cyklu warsztatów rozwojowych prowadzonych od marca 2023 roku.

Ten spektakl jest wynikiem procesu warsztatowego, w którym brały udział kobiety, które zgłosiły się do nas na warsztaty. to mieszkanki Wrocławia i ten spektakl jest wynikiem naszej wspólnej pracy, więc opowiada taką zbiorową opowieść kobiet. Naszym punktem wyjścia była książka Magdy Mikołajczyk Jestem dość i taka próba wejścia w dialog z książką. Dużo z tekstów, które weszły w scenariusz, to właśnie teksty z książki, ale też teksty, które napisały uczestniczki warsztatów.

– mówi reżyserka spektaklu, Agnieszka Bresler.

Jak wyglądała praca na warsztatach?

Ja te warsztaty współprowadziłam z Martyną Dębowskską, członkinią naszego kolektywu i Martyna prowadziła warsztaty z kreatywnego pisania. Drugą płaszczyznę, na którą zaprosiłyśmy uczestniczki jesienią ubiegłego roku, była taka praca sceniczna, teatralna, nastawiona na wzmacnianie głosu. To jest jakiś taki nasz leitmotiv – my bardzo się staramy w naszym stowarzyszeniu, we wszystkich projektach, stawiać na wzmacnianie głosu kobiet, na nagłaśnianie tego, co jest niesłyszalne.

Motywem przewodnim spektaklu jest bunt i kobiece emocje.

My mamy w swojej historii kilka już takich spektakli zbuntowanych, które jakoś podnoszą temat nierówności płci, które takim manifestem kobiecej niezgody czy buntu i wydaje mi się, że nie zmieniły się czasy, nie zmieniły się źródła problemu. Jesteśmy w jakimś procesie, w jakiejś drodze. My jesteśmy już tym buntem zmęczone, jeżeli mogę tak powiedzieć, wypowiedzieć się zbiorowo za kobiety. I potrzebne nam może jakieś nowe drogi, płaszczyzny, niż taki uliczny protest, a trochę nasze spektakle poprzednie były ulicznymi protestami.

UWAGA! ZMIANA DATY PREMIERY – 16 czerwca o godzinie 19 w Firleju

Posłuchajcie całej rozmowy Pauliny Sznajder z reżyserką spektaklu, a także z aktorkami, które wezmą w nim udział – Moniką Ciesielską i Anią Jurkowską.

NOWY WSPANIAŁY BUNT

premiera spektaklu

niedziela 16 czerwca

godz. 19.00

Firlej

bilety: 30 PLN (normalny), 20 PLN (ulgowy)


Reżyseria: Agnieszka Bresler

Scenariusz: Martyna Dębowska na podstawie książki Jestem dość Magdaleny Mikołajczyk oraz tekstów własnych uczestniczek warsztatów

Choreografia i oprawa muzyczna: Iwona Konecka

Występują: Monika Ciesielska, Ula Gałązka, Anna Gąsiorek, Natalia Grzegorzek, Anna Jurkowska, Joanna Kondak, Justyna Murańska, Bożena Ruta-Tomaniak, Diana Wolińska

fot: Facebook/Kolektyw Kobietostan