Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Koncerty, wystawy i konkursy. W przyszłym tygodniu odbędzie się Festiwal Jazzu nad Odrą

Facebook

Kilkanaście koncertów, wystawy, jam sessions oraz finał konkursu na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka wypełnią program 59. festiwalu Jazz nad Odrą, który od 26 do 30 kwietnia odbywać się będzie we Wrocławiu. W tym roku główną siedzibą wydarzeń będzie Impart Centrum.

/fot. fb. Jazz nad Odrą

Festiwal rozpoczną finałowe przesłuchania w konkursie na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2023, które zakończą się wieczorną galą wręczenia Grand Prix. Laureat otrzyma statuetkę Rybotrąbki oraz 25 tys. zł ufundowane przez prezydenta Wrocławia. W tym roku do finału zakwalifikowało się sześć składów:

  • Jopek/Klemensiewicz, J. Tronix, Kasia S.P. Project, Know Material, Product May Contain oraz Sonar

W dniu otwarcia festiwalu wystąpi także Bernard Maseli z zespołem. A także nominowany do nagrody Grammy Quartet Petera Erskina ze specjalnym udziałem saksofonisty George’a Garzone.

Kto wystąpi?

Podczas trwającego pięć dni święta muzyki wystąpią również tacy artyści jak Kenny Barron, uważany za jednego z „najbardziej lirycznych pianistów na świecie”, Philip Dizack, również nominowany do Grammy, saksofonista Walt Weiskopf, gitarzyści Peter Bernstein i Mark Whitfield oraz znani publiczności jazzowej saksofoniści Andy Middleton z towarzyszeniem Piotra Wojtasika i Bob Sheppard.

Wśród wykonawców polskich publiczność usłyszy m.in.:

  • zespoły Adama Bałdycha, Kuby Stankiewicza, Grzegorza Nagórskiego, Bernarda Maseli, Marty Wajdzik, Kasi Pietrzko i Przemysława Jarosza z udziałem Dominika Wani, który jako jeden z nielicznych polskich artystów nagrywa dla słynnej wytwórni ECM

Cały festiwal zakończy koncert saksofonisty Kenny’ego Garretta, który w towarzystwie Corcorana Holta (kontrabas), Rudy’ego Birda (perkusjonalia), Davida Browna (fortepian) i Ronalda Brunera (perkusja) zaprezentuje nagrania z albumu Sounds from the Ancestors.

Gdzie się odbędzie?

W tym roku główną siedzibą wydarzeń będzie Impart Centrum. Nowa scena Strefy Kultury Wrocław zlokalizowana jest przy ulicy Piłsudskiego, gdzie dawniej mieściła się Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego. Pozostałe koncerty oraz jam sessions odbędą się w Vertigo Jazz Club & Restaurant.

Festiwalowi towarzyszyć będzie piąta edycja konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza – MK Jazz Foto. W trakcie imprezy zaprezentowana zostanie wystawa finałowa, która składa się z 33 wybranych prac.

Od 2022 roku jury przyznaje również Nagrodę Specjalną im. Wojtka Siwka za najlepsze zdjęcie wykonane podczas Jazzu nad Odrą.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj