Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Koniec problemów z dojazdami do Żar i Trzebnicy? Koleje Dolnośląskie kupią używane szynobusy na kredyt

Facebook

Czy to koniec z problemami ze zmieszczeniem się do pociągu i odwołanymi kursami na spalinowych liniach? Koleje Dolnośląskie chcą kupić dwa pojazdy na olej napędowy. Do tej pory spółka inwestowała głównie w tabor elektryczny i spotykała się z zarzutami, że zapomina o potrzebach pasażerów jeżdżących do takich miast jak Trzebnica czy Żary.

Wysłużone pociągi często wypadały z rozkładu, a do tych kursujących nierzadko nie da się wcisnąć szpilki:

– mówi Jerzy Michalak z Zarządu Województwa. Obecnie Koleje Dolnośląskie mają tak mało pociągów spalinowych, że część muszą pożyczać od innych firm. Nowy zakup pozwoli z tego zrezygnować. Ale może nie wystarczyć – bo urzędnicy chcą uruchomić nowe trasy, np. do Bielawy, gdzie także nie ma sieci elektrycznej. Nie ma konkretów na temat tego, jak chcą to pogodzić:

– uważa Michalak.

Nowe szynobusy mają wyjechać na trasy jeszcze w tym roku. Dlaczego pojazdy używane?

– wyjaśniają wiceprezes KD Piotr Malepszak i Jerzy Michalak. Spółka będzie chciała zaciągnąć kredyt na nowe zakupy, bo to w obecnej sytuacji tańsze niż leasing czy dzierżawa. Wkład własny ma uzyskać dzięki sprzedaży budynku dawnej przychodni kolejowej w Legnicy, którego nigdy nie wykorzystywała. Pozbędzie się też dwóch szynobusów marki Kolzam, które już od wielu lat stoją w krzakach i nie są używane:

– tłumaczy Rachwalski. Pojazdy w obecnym stanie nie nadają się do użytku. Nie ma do nich części, bo ich producent już dawno temu upadł.

Ostatnio Koleje Dolnośląskie kupowały nowe pociągi co roku, dzięki unijnym dotacjom. Ale – jak wyjaśnia prezes spółki – pieniądze na tabor w brukselskiej kasie już się skończyły. O nowe zakupy będzie teraz co raz trudniej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj