Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Krzywdzą swoje własne dzieci, byle tylko dopiec byłemu partnerowi. Dziś (25.04) Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej

Facebook

„Rodzice chcą zrobić sobie na złość, więc krzywdzą swoje dzieci” – tak w skrócie można opisać skutki tzw. alienacji rodzicielskiej. W środę (25.04) obchodzimy dzień świadomości tego zjawiska. Działacze na rzecz praw najmłodszych będą pikietowali przed sądami – także we Wrocławiu - by zwrócić uwagę rządzących na ten problem

Zaapelują też o wprowadzenie i przestrzeganie odpowiedniego prawa, które mu zapobiegnie.

– mówi prezes stowarzyszenia Court Child Friendly Adam Gaik. Bo, jak dodaje – każde dziecko chce mieć mamę i tatę. A dorośli nie są w stanie tego uszanować – i utrudniają maluchowi kontakty z drugim rodzicem, byleby odgryźć się na byłym partnerze:

 

Psychologowie są zgodni, że taka sytuacja może zaważyć na późniejszym, dorosłym życiu młodego człowieka. Szacuje się, że bez drugiego rodzica wychowuje się w Polsce nawet co trzecie dziecko. Zwykle – bez ojca.

O zmianę prawa walczy co raz więcej ruchów społecznych, nie tylko CCF. Adam Gaik zwraca uwagę, że skupiają one zresztą nie tylko mężczyzn – pokrzywdzonych ojców:

Ruchy na rzecz praw ojców i dzieci domagają się konkretnych rozwiązań legislacyjnych raz na zawsze rozwiązujących ten problem. Jednym z nich mogłaby być np. obowiązkowa tzw. opieka równoważna po rozwodzie rodziców. Czyli sytuacja, w której po równo uczestniczą oni w wychowywaniu wspólnego potomka. Ale chodzi nie tylko o przepisy, podkreśla Gaik:

– mówi. A sprawy nie ułatwiają pokutujące stereotypy na temat roli ojca w rodzinie jako wyłącznie dostarczyciela dóbr.

Co na to rządzący? Obiecują, że wkrótce powstaną przepisy przeciwdziałające alienacji rodzicielskiej. Ministerstwo Sprawiedliwości uznało w zeszłym roku, że alienacja rodzicielska faktycznie jest formą przemocy. Obiecuje też nowe przepisy – z zaostrzonymi karami za utrudnianie drugiemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem. Konkretów na razie jednak brak.

 

Działaczy CCF we Wrocławiu  będzie można spotkać od 11 do 14 przy sądzie na Podwalu, a potem od 18 do 21 koło fontanny w Rynku.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023