Radio Gra Wrocław

Księże w pełni zaprasza na Wystawy Małe. Tym razem swoje prace zaprezentuje Pracownia Witryna [WYWIAD]

W najbliższą sobotę, 25 maja na osiedlu Księże Małe odbędzie się kolejna wystawa w ramach cyklu "Wystawy Małe".

O godzinie 16 uczestnicy spotkają się na pętli tramwajowej Księże Małe i wspólnie przejdą w miejsce wystawy, które do samego końca pozostanie tajemnicą. Tym razem swoje prace zaprezentuje Pracownia Witryna. Więcej o wydarzeniu opowie Jakub Zasada z grupy nieformalnej „Książe w pełni”.

Akurat w maju będzie wystawa Pracowni Witryna. To jest taki duet projektantów, pewnie dla osób z Wrocławia zajmujących się sztuką użytkową dosyć znany. Oni mają swoją pracownię w zajezdni Dąbie w tej chwili i to powiem tylko tak z grubsza, że na pewno będą to plakaty, b może coś jeszcze. Zobaczymy, co przygotuje i jak zaaranżuje przestrzeń Pracownia Witryna. Na pewno to będzie w bardzo fajnym wyjątkowym miejscu. Myślę, że nikt wcześniej tam jeszcze nie był, kto przyjdzie na wystawę. 

Dlaczego miejsce wystawy jest tajemnicą?

Można to potraktować trochę jak taką zabawę właśnie w poznawanie tego osiedla, czyli naszego pięknego Księża. Może to jest też coś, co sprawia, że wiele osób przyjdzie bardziej zachęconych, jeżeli to jest za każdym razem inne miejsce. Raz ono jest bardzo małe, bo to jest na przykład 1/4 klatki schodowej, co już miało miejsce, a czasem to jest na przykład wielkie pomieszczenie po starym Maglu, w takiej starej kotłowni, która jest też w samym centrum Księża. Więc może też takie odkrywanie, trochę architektoniczne, trochę takich pustostanów – może to jest też coś, co uważamy za coś wyjątkowego. 

Ważne, aby pojawić się na pętli punktualnie o godzinie 16.

Punktualnie o 16:00 na pętli tramwajowej. Robimy też tak, że czekamy na jakieś spóźnialski tramwaj, bo często ktoś tam może jeszcze dojechać, więc pewnie takie 5 minut robimy sobie zapasu, ale jak ktoś się spóźni już bardziej, to może nas nie znaleźć, bo sobie od razu idziemy takim wężykiem do tego miejsca wystawy. Jak się spóźni, na przykład 8 minut, to może jeszcze jest tam namierzyć wzrokiem, bo wystawy cieszą się fajną zainteresowaniem. Zawsze jest kilkadziesiąt osób, jest zawsze też osoba z takim pałąkiem i jest na froncie takiego marszu.

Na wystawie będą obecni autorzy prac.

Zawsze jest artysta bądź właśnie artyści, tak jak w tym przypadku, którzy obecni na otwarciu. O tym też warto wspomnieć, że zawsze te wystawy mają coś związanego z Książem. Czasami to jest po prostu mieszkaniec naszego osiedla, artysta, który jest naszym bliższym lub dalszym sąsiadem, a czasami ktoś specjalnie zaprojektuje coś, co jest związane z Księżem i tak będzie w tym przypadku. Pracownia Witryna przygotowała niespodziankę i będzie coś nowego, coś, o czym nawet my nie wiemy. 

Wystawę będzie można obejrzeć także w niedzielę 26.05, ale wyłącznie po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się z jej kustoszem:  608 087 675.

Posłuchajcie całej rozmowy Pauliny Sznajder z Jakubem Zasadą, w której zdradza trochę szczegółów nadchodzącej wystawy, opowiada o idei tych spotkań, a także mówi o grupie nieformalnej „Księże w pełni”

Więcej szczegółów znajdziecie na Facebookowym wydarzeniu.

fot: Facebook/Księże w pełni