Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Laureat Nagrody Nobla otrzyma tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej

Facebook

Prof. Gérard Mourou laureat Nagrody Nobla z fizyki w 2018 r. otrzyma dziś tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Podczas uroczystości odbędzie się również wykład „Passion for Extreme Light”.

/materiały prasowe/Politechnika Wrocławska/

Laureat Nagrody Nobla otrzyma tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej

Wydarzenie rozpocznie się dziś o godz. 11.15 w auli budynku A-1. Laudację na cześć francuskiego naukowca odczyta prof. Krzysztof Abramski z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. W trakcie wydarzenia prof. Mourou wygłosi również wykład „Passion for Extreme Light”. Ten sam, który prezentował podczas tzw. tygodnia noblowskiego w Sztokholmie.

Prof. Gérard Mourou

Prof. Gérard Mourou urodził się w Albertville we Francji. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Grenoble, a następnie na Uniwersytecie Pierre-et-Marie-Curie w Paryżu, gdzie w 1973  uzyskał stopień doktora.

W 1977 został profesorem na Rochester University w USA, gdzie wraz ze swoją doktorantką Donną Strickland opracował w 1983 technikę CPA (ang. Chirped Pulse Amplification), która pozwoliła na wzmacnianie ultrakrótkich impulsów laserowych do bardzo wysokich mocy optycznych. Właśnie za przełomową ideę CPA Gérard Mourou otrzymał wraz z Donną Strickland Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2018 roku.

/materiały prasowe/Politechnika Wrocławska

Jest inicjatorem i „ojcem chrzestnym” europejskiego projektu Extreme Light Infrastructure (ELI), utworzonego w celu badań oddziaływania światła z materią na poziomie najwyższych natężeń promieniowania świetlnego w najkrótszej skali czasowej. Projekt realizowany jest w międzynarodowej infrastrukturze trzech państw: Czech (ELI-Beamlines), Węgier (ELI-ALPS) i Rumunii (ELI-NP).

Prof. Mourou jest członkiem Haut Collège w École Polytechnique oraz emerytowanym profesorem na University of Michigan. W 2012 roku został odznaczony Legią Honorową Francji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024