Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Lot nad kukułczym gniazdem” w Teatrze Polskim

Facebook

Już 10 września Teatr Polski zaprasza na premierę spektaklu “Lot nad kukułczym gniazdem”. To opowieść o walce z systemem oraz o starciu dwóch dominujących jednostek - mówi reżyser spektaklu Cezary Iber.

Z jednej strony jest to mierzenie się z systemem. No umówmy się codziennie mierzymy się z jakim systemem czymkolwiek ten system jest – może to być państwo, może być rodzina, może to być firma w której pracujemy, ale narzucone zasady z którymi nie zgadzamy się. Musi mieć siły rzeczy proste zasady przebijać. Z drugiej strony to spektakl o przejmowaniu władzy nad grupą ludzi. I tu zderza się postać siostry Ratchett która te władze posiada i McMurphyego, który wchodzi w te grupe i próbuje te grupy przejąć.

Spektakl to adaptacja kultowej powieści Kena Keseya o tym samym tytule.

To jest zawsze problem kiedy pierwowzór jest dobrze znany. To jest jak najpierw czytało się książkę, potem ogląa się film. Też mierzymy się z czymś, co jest już w zasadzie wdrukiem w psychice odbiorców, ale próbujemy to opowiedzieć z perspektywy tych dziesiątek lat, które już minęły od filmu więc jest to bardziej uwspółcześnione. Dwa: jest to jednak spektakl, jest to teatr, który posługuje się metaforą, posługuje się innym językiem, zostawia trochę więcej widzowi do wyobrażenia.

W rolę głównego bohatera McMurphy’ego wcieli się Piotr Łukaszczyk. Zapytaliśmy, co myśli o swojej postaci.

Ma jakiś potencjał na to, żeby być tym wywrotowem, tym męczennikiem, ale wcale nim być nie chce i wtedy zaczyna to być dla mnie o poniesieniu ofiary i o tym czy chcemy ją ponieść czy nie i dla mnie w dzisiejszych czasach sobie cały czas zadaję pytanie czy to polityczne, czy ekologiczne czy klimatyczne jaką ofiarę jestem w stanie ponieść.

Zapytaliśmy aktora, jak to jest wcielić się w rolę, którą w adaptacji filmowej zagrał Jack Nicholson.

Na początku rzeczywiście była taka myśl, że nie będę się konfrontował z McMurphym tylko będę konfrontował z Nikolsonem, ale im bardziej tak naprawdę od pierwszej próby te sceny szły za moją wrażliwością, a nie za tym co było w filmie.

Lot nad Kukułczym Gniazdem to spektakl otwierający nowy sezon w Teatrze Polskim. W nowym repertuarze znajdzie się miejsce zarówno dla mistrzów , jak i młodych wilków – zaznacza Jan Szurmiej z-ca dyrektor teatru ds. artystycznych.

Zawsze powinien być mistrz i uczeń w każdej dziedzinie zawodowej. Tak mi się wydaje, że bardzo młody aktor uczy się od aktora mistrza zawodu, stając na scenie. Tak samo i reżyser itd. itd. jak też przecież byłem młody chcieliśmy zmieniać świat. Ja jestem z generacji hipisów, ale trzeba szanować też i mistrzów, bo jeżeli nie będziemy szanowali mistrzów, to jak my się zestarzejemy to kto o nas wspomni.

 

Premiera spektaklu odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 19.00. Pełen repoertuar i aktualności znadziecie na teatrpolski.wroc.pl

Kamil Kuchta

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj