Radio Gra Wrocław

Łukasz Orbitowski kuratorem Europejskiej Nocy Literatury

Polski pisarz podczas ubiegłej edycji Europejskiej Nocy Literatury wystąpił w nieco odmiennej niż zwykle roli – jako jeden z czytających europejską prozę. W tym roku przejmie stery i poprowadzi Europejską Noc Literatury pod hasłem „WOJNY BOGÓW”.

/fot. Krzysztof Chwalinski

Łukasz Orbitowski kuratorem Europejskiej Nocy Literatury

Wybrałem książki różniące się tematem, nastrojem, właściwie wszystkim. Łączy je zainteresowanie odmienną religijnością, życiem duchowym wierzeń rozwijających się w opozycji do głównego nurtu

– wyjaśnia temat kurator 13. edycji Europejskiej Nocy Literatury.

Mam nadzieję, że będzie to owocna podróż. Cieszę się, że przypadła mi rola przewodnika po tym dziwnym, niebezpiecznym i pięknym świecie. „WOJNY BOGÓW” rozegrają się dzięki literaturze, której fragmenty usłyszymy 24 sierpnia w 10 miejscach wrocławskiego Szczepina. Poznaliśmy już dwie pierwsze lokalizacje tegorocznych czytań: wrocławską filię Akademii Sztuk Teatralnych przy ul. Braniborskiej, a także prawdziwe serce osiedla, skwer im. św. o. Damiana de Veuster. Poznaliśmy również pierwsze książki, które przeniosą nas do pełnych niesamowitości światów.

W programie wieczornych czytań pojawią się między innymi „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie, 2014). Pisana przez blisko 7 lat powieść historyczno-metafizyczna noblistki uhonorowana została w 2015 roku Literacką Nagrodą „Nike”. To opowieść o trudzie procesu asymilacji, a także niezwykłej sile kultury, wspólnoty i solidarności, jednocześnie skłaniająca do podróży przez meandry historii. Do przeszłości odwołuje się również Kiran Millwood Hargrave, której „Kobiety z Vardø” (przekł. J. Polak, Znak Literanova, 2020) to poruszająca i pełna napięcia opowieść o procesach kobiet uważanych za czarownice. Książka opisuje losy mieszkanek norweskiej wyspy, z których aż 91 spalono na stosie za rzekome usługiwanie złym duchom. Proza Brytyjki nie tylko ukazuje rzeczywistość XVII wieku, w której nie było miejsca dla silnych kobiet, ale jest też uniwersalnym i poruszającym studium mechanizmów społecznych.

13. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 24 sierpnia 2024 – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową Wrocławskiego Instytutu Kultury, a także na Facebooka oraz Instagrama. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.