Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Magda u progu dorosłości walczy z białaczką – zarejestruj się do bazy potencjalnych dawców szpiku DKMS

Facebook

W Polsce co 40 minut, ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi i potrzebuje przeszczepienia szpiku. Znaczna część tych pacjentów potrzebuje przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego. Dlatego tak ważne jest, aby baza potencjalnych dawców szpiku cały czas się powiększała.

 

Pilnie potrzebny jest dawca szpiku dla 19 letniej Magdy z Wrocławia. Kiedy życie otwierało przed nią szeroko drzwi, a w ręku trzymała świadectwo dojrzałości, dostała druzgocącą diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna.

 

 

Dzięki akcji prowadzonej przez DKMS możemy pomóc nie tylko Magdzie. Aż 20% polskich Pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepienia nie znajduje zgodnego dawcy w bazie. Powiększające się grono świadomych dawców jest dla nich nadzieją na życie i zdrowie.

 

Na pewno wiele osób kojarzy Fundację DKMS z ogólnodostępnych punktów rejestracyjnych rozmieszczonych po całym mieście. Niestety sytuacja pandemiczna spowodowała, że DKMS musiał przekształcić sposób swojego działania…

 

 

Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie dkms.pl/dla-magdy.  Należy również pamiętać, że zamówienie pakietu rejestracyjnego nie jest równoznaczne z zakończeniem procesu rejestracji. Kończy się on dopiero wtedy, kiedy z powrotem do fundacji trafia pakiet, a DKMS ma możliwość wprowadzenia potencjalnego dawcy do bazy oraz przekazania próbek pałeczek do laboratorium.

 

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Warto przypomnieć zatem kto może być dawcą…

 

 

A co jeżeli nie jesteśmy pewni czy możemy zostać dawcą?

 

Są dwie metody pobrania materiału genetycznego do przeszczepienia, a pierwszą z nich jest pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej…

 

Cały zabieg pobrania zajmuje ok. 3-4 godzin. Po nim dawca może czuć się lekko osłabiony, natomiast wystarczy odpowiednia dawka snu oraz dobry posiłek, a organizm szybko wraca do normy. Co również istotne dawca, który odda szpik tą metodą nie zostaje w klinice.

 

Drugą metodą pobrania materiału genetycznego do przeszczepienia jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej…

 

 

Oznacza to, że właśnie wtedy dawca wraca całkowicie do normy.

 

Czas pandemii jest bardzo trudnym okresem dla środowiska transplantacyjnego i wiążę się z ogromnymi wyzwaniami…

 

 

Wyjaśnia Anna Dorsz, koordynator z Fundacji DKMS.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj