Z badań prowadzonych od ponad 22 lat w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki Logopedycznej we Wrocławiu wynika, że 70% dzieci w wieku 3-7 lat wymaga wsparcia logopedycznego. Aleja Bielany wraz z MPPL rozpoczyna kampanię „Mamy do pogadania”. Celem jest wzrost świadomości profilaktyki logopedycznej wśród rodziców.
Do tej pory corocznymi badaniami przesiewowymi w ramach MPPL objętych zostało niemal 4 tysiące przedszkolaków i uczniów klas 1-3. Najczęstszymi zdiagnozowanymi problemami okazywały się trudności w artykulacji głosek, wynikające z niskiej sprawności narządów mowy oraz kłopoty z odróżnianiem poszczególnych dźwięków.
Znaczna część maluchów zagrożona jest także dysleksją. Specjaliści zaznaczają, że rozwój mowy prawidłowo trwa do 7 roku życia. Dlatego ważna jest profilaktyka oraz jeśli zajdzie potrzeba, szybka interwencja. Trudności w tym zakresie mogą przełożyć się bowiem na umiejętność komunikowania swoich potrzeb i emocji. Może to wpływać negatywnie na funkcjonowanie w środowisku szkolnym i w późniejszym życiu. Na co zwracać uwagę?
Jeśli niepokoi nas cokolwiek w mowie naszych dzieci – skonsultujmy to ze specjalistą. Każde dziecko w swoim tempie zdobywa umiejętności artykulacyjne, jednak istnieją kamienie milowe, które maluch w konkretnym wieku powinien osiągnąć. I tak w 1.roku życia pojawia się gaworzenie, 1,5 roczniak mówi pojedyncze słowa, jak mama, baba, daj. Dlatego jeśli dwulatek posługuje się tylko pojedynczymi głoskami czy sylabami, warto to skonsultować
– zaznacza Magdalena Paszkiewicz, Koordynator Miejskiego Programu Profilaktyki Logopedycznej we Wrocławiu.
W mowie 3-latka pojawia się coraz więcej zdań pojedynczych, a nawet złożonych; 4-latek próbuje artykulacji głosek syczących, rozwija pamięć słuchową, natomiast etap między 6 i 7 rokiem życia to doskonalenie mowy; dziecko w tym wieku powinno wymawiać prawidłowo wszystkie głoski i budować kilkuzdaniową wypowiedź na interesujący go temat, odpowiadać na pytania i je zadawać
– dodaje.
Akcja „Mamy do pogadania” ma na celu przypomnieć rodzicom jak ważna jest profilaktyka, a także ułatwić im dostęp do specjalistów. Dlatego w soboty od 11 maja do 8 czerwca w Alei Bielany dyżurować będą logopedzi, prowadzący godzinne konsultacje dla dzieci w wieku 3-10 lat. Podczas konsultacji eksperci przeprowadzą wstępną ocenę sprawności artykulacyjnej dziecka i jeśli zajdzie taka potrzeba – skierują na dalsze badania. Porady są bezpłatne, obowiązują zapisy.
„Mamy do pogadania” to inicjatywa, która daje rodzicom, którzy być może jeszcze zastanawiają się nad pójściem z dzieckiem do logopedy, wygodną sposobność do zasięgnięcia porady specjalisty. Fakt, że można to zrobić w centrum handlowym, niemalże w przerwie od weekendowych zakupów, jest dla opiekunów dużym ułatwieniem. Ta dostępność i powszechność badań przesiewowych jest naszym zdaniem kluczowa w profilaktyce logopedycznej
– przyznaje Krzysztofa Gromada z Alei Bielany.
W ramach programu „Mamy do pogadania”, oprócz bezpłatnych konsultacji z logopedami, odbywają się także imprezy artystyczne, mające na celu zachęcenie najmłodszych do ćwiczeń językowych. Jedną z nich był Przegląd Wiersza i Etiudy Logopedycznej oraz Ogólnopolski Przegląd Bajki Logopedycznej – organizowane przez MPPL. W przygotowaniu jest także przedwakacyjne wydarzenie o charakterze teatralnym z akcentami logopedycznymi, które odbędzie się w Alei Bielany 15 czerwca.