Radio Gra Wrocław

Maturzyści nie dajcie się naciągnąć!

W internecie nie brakuje wpisów zachęcających do kupna arkuszy, które rzekomo wykradziono podczas transportu z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To oszustwo.

„Wyciek arkusza matury z matematyki podstawowej 2016! Pisać! matura2016@…” i tu ciąg dalszy adresu, z którego rzekomo ma trafić do nas link umożliwiający dostęp do zadań. Takie linki podpisywane są imionami, np. Marek, Ania po to, by uwiarygodnić ich źródło. To tylko jedna z metod działania oszustów. Posługują się też telefonem komórkowym, a po zdobyciu numeru, wysyłają płatne smsy. Zazwyczaj ci, którzy dali się skusić nigdy nie zobaczyli arkuszy maturalnych, a jeśli już jakieś otrzymali to te z poprzednich lat.

Próbą wyłudzenia pieniędzy są także informacje, jakie pojawiają się pod tekstami na temat egzaminu dojrzałości: o przeciekach tematów czy pewnych informacjach od hakerów, którym udało się włamać na serwery i zdobyć tegoroczne arkusze. Jak zapewniają pracownicy komisji egzaminacyjnej: te są bardzo dobrze chronione, nie ma szans, aby zadania dostały się do sieci. Ich treść maturzyści poznają dopiero w dniu egzaminu, czyli najwcześniej w środę 4 maja.