Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Miażdżący raport NIK ws. organizacji igrzysk The World Games 2017

Facebook

Podjęte przez Gminę Wrocław działania doprowadziły do przeprowadzenia Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich - The World Games 2017. Niemniej jednak NIK ma wiele zastrzeżeń do realizacji zadań w sferze organizacyjnej, natomiast jako nieprawidłowe oceniła realizację zadań w sferze inwestycyjnej. Wybudowane i zmodernizowane obiekty sportowe efektywnie wykorzystywano w trakcie Igrzysk, jak i na ogół po ich zakończeniu. Stwierdzone jednak w wyniku kontroli nieprawidłowości i ujawniony stan skontrolowanych obiektów mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo i komfort ich dalszego użytkowania.

Igrzyska kosztowały więcej niż zakładano, a pomimo tego efekty w postaci m.in. promocji Wrocławia nie są precyzyjnie znane. Na przygotowanie i przeprowadzenie tego wydarzenia wydano ponad 326 mln zł, prawie w całości ze środków publicznych, przy czym niemal 284 mln zł stanowiły środki własne Gminy Wrocław. Przyjęte przez Miasto początkowe założenia dotyczące źródeł i wysokości finansowania Igrzysk okazały się nierealne.

Przed złożeniem aplikacji Miasto nie sporządziło odpowiednich analiz ryzyka i zbyt optymistycznie założyło, że pozyska sponsorów zewnętrznych:

– mówiła Anna Matusiak – Rześniowiecka z Najwyższej Izby Kontroli.

Kontrola NIK wykazała, że przyjęte przez Miasto Wrocław początkowe założenia dotyczące źródeł i wysokości finansowania Igrzysk okazały się nierealne. W momencie zawierania umowy z IWGA Miasto nie miało zapewnionego finansowania, a przed złożeniem aplikacji nie sporządziło odpowiednich analiz ryzyka i zbyt optymistycznie założyło m.in. kwoty wpływów od sponsorów zewnętrznych. Rzeczywistość negatywnie zweryfikowała te zamierzenia.

– mówił Marcin Kaliński, dyrektor Delegatury NIK we Wrocławiu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj