Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Mikołajkowy prezent dla dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi

Facebook

Zakończyły się prace remontowe w Centrum Neuropsychiatrii przy ulicy Białowieskiej we Wrocławiu. W wyremontowanej części pacjenci będą mogli skorzystać z nowych sal terapeutycznych i kuchni cateringowej. Rozbudowana została także Biblioteka.

/Urząd Miejski Wrocławia informacja prasowa

Pierwszy etap zrealizowaliśmy w 2018 roku za kwotę ponad 4 mln zł. Wtedy zajęliśmy się pomieszczeniami dla najmłodszych. Dobudowane zostały dwa pietra, w których powstały specjalistyczne gabinety. Konieczne były jednak kolejne inwestycje. Szukaliśmy sposobu, by dzieci o szczególnych potrzebach terapeutycznych i edukacyjnych, mogły w godnych warunkach uczyć się i leczyć. Tak samo ważne były warunki dla lekarzy i nauczycieli

– mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Lekarze, pielęgniarki, logopedzi i psychologowie mają teraz do dyspozycji nowe pokoje. Powstały sale wyciszenia i dziennego pobytu. Po remoncie budynek jest klimatyzowany, ma też windę dostosowaną do osób niepełnosprawnych.

To jest bardzo ważny ośrodek nie tylko na skalę regionu, ale na skalę kraju. Jako jeden z nielicznych, który w kompleksowy sposób poza szpitalem diagnozuje dzieci i zajmuje się ich leczeniem. Tutaj w nowoczesny sposób leczone są także małe dzieci z chorobami rozwojowymi

– mówiła Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta.

/Urząd Miejski Wrocławia informacja prasowa

Za remont i przebudowę Centrum Neuropsychiatrii NEUROMED odpowiadał Zarząd Inwestycji Miejskich. W sumie koszt obu etapów remontów wyniósł blisko 11 mln zł. Pod opieką Centrum Neuropsychiatrii rocznie jest prawie 10 tysięcy młodych pacjentów, na oddziale dziennym leczy i uczy się blisko setka dzieci i młodzieży.

Potrzeby są ogromne. To jest oddział, który jest alternatywą leczenia szpitalnego. To są dzieci, które nie idą do hospitalizacji całodobowej, są tutaj diagnozowane, leczone, mogą się uczyć i wrócić do społeczeństwa.

Bardzo dziękujemy za tę bardzo potrzebną inwestycję

– mówiła Halina Flisiak-Antonijczuk, dyrektor Centrum Neuropsychiatrii NEUROMED.

Ośrodek powstał w listopadzie 1992 roku. Początkowo podstawę personelu stanowili psycholodzy. Rok później zatrudnieni zostali lekarze specjalizujący się w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, a także terapeuci, rehabilitanci, logopedzi i pielęgniarki.

W 2008 roku dobudowana została część, w której mieści się Poradnia Specjalistyczna, Oddział Rehabilitacyjny, dwa gabinety EEG Biofeedback, a także specjalistyczny sprzęt do badania wywołanych potencjałów słuchowych oraz drugi gabinet terapii rodzinnej.

Natomiast trzy lata temu powstał oddział z poradnią neurologiczną dla dzieci i dorosłych, foniatryczną i audiologiczną, a także otolaryngologiczną. Centrum NEUROMED realizuje programy profilaktyki zdrowia finansowane ze środków gminy Wrocław.

Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży są coraz bardziej powszechne. U najmłodszych dzieci zapotrzebowanie na pomoc psychiatryczną wzrosło o 30 procent, a u młodzieży nawet o 60 procent.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023