Radio Gra Wrocław

Mikrogranty po raz piąty! Czas na podsumowanie ostatniego roku

Podsumowanie piątego roku ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim udało nawiązać się współprace w tym roku?

/fot. Jerzy Wypych

Czym są Mikrogranty?

– mówiła Jagoda Olczyk z Wrocławskiego Instytutu Kultury

Był to kolejny, pełen nowych pomysłów na oddolne działania rok, w trakcie którego w trzech naborach wrocławianie i wrocławianki zgłosili do Wrocławskiego Instytutu Kultury i Fundacji Umbrella aż 373 projekty. Jednak nie tylko dlatego!

  • Po pierwsze – obszar lokalnych działań poszerzył się o mniej zaktywizowane punkty na osiedlach
  • Po drugie – kolejny raz nawiązano współpracę z wieloma nowymi, stawiającymi swoje pierwsze kroki w aktywistycznym miejskim świecie osobami, grupami czy organizacjami pozarządowymi
  • A po trzecie – bardzo widoczną i coraz chętniej angażującą się w realizację inicjatyw grupą są osoby z doświadczeniem migranckim i/lub uchodźczym

Ile projektów zostało zrealizowanych?

/fot. Jerzy Wypych

Jakie korzyści płynna z programu?

Program Mikrograntów, dzięki swojej dostępności formalnej, pozwala na podjęcie działań osobom o niepolskim pochodzeniu. To przedkłada się na zainteresowanie uczestnictwem w programie nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.

/Wrocławski Instytut Kultury

Na jakie pytania dostaniemy odpowiedzi podczas podsumowania?

Organizatorzy odpowiedzą między innymi na to:

  • Jakie wyjątkowe pomysły wrocławianie i wrocławianki zrealizowali w tym roku?
  • Gdzie działo się na mapie miasta najintensywniej?
  • Jakie są „nowe trendy” w działaniach lokalnych?

Kiedy odbędzie podsumowanie?

17 grudnia o godzinie 11:00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8b) odbędzie się podsumowanie tegorocznych, mikrograntowych działań.

Co trzeba zrobić, żeby dołączyć do spotkania?

Aby dołączyć do spotkania, trzeba się zapisać przez FORMULARZ. Podczas wydarzenia, liczbowo i tematycznie podsumują edycję koordynatorki i koordynator trzech mikrograntowych ścieżek: Anna Bieliz wraz z Alicją Pietrzyk i Kazimierzem Szepielą.

/Fot. Jerzy Wypych

W tym roku odbędzie się wydarzenie specjalne!

Co roku prezentacjom programowym towarzyszy wydarzenie specjalne – w tym roku będzie to dyskusja. Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Wrocławia poprowadzi rozmowę „Współbrzmienie, czyli o harmonii kultur i języków w Mikrograntach”, której gościniami będą Paulina Maciak z projektu WroMigrant i Anna Cwynar z projektu Active Migrants, a gościem Artur Kviatsinski z Fundacji „Za Wolność Waszą i Naszą”.

/Fot. Patrycja Litwin

Czego dotyczyć będzie dyskusja?

Dyskusja będzie poświęcona dobrym praktykom łączenia się osób migranckich czy uchodźczych z miejscami, do których przybywają. Temat umacniania podmiotowości nowych sąsiadów i sąsiadek jest dla zespołu Mikrograntów niezwykle istotny. Publiczność oczywiście zostanie włączona do dyskusji!

/fot. Jerzy Wypych

Co na zakończenie?

Spotkanie zakończą warsztaty ewaluacyjne dla realizatorów i realizatorek projektów dwóch ścieżek – Mikrograntów Młodzieżowych oraz Mikrograntów NGO. Barbara jest miejscem otwartym i dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. W trakcie wydarzenia będzie możliwość skorzystania z tłumaczenia PJM oraz z pętli indukcyjnej. Na spotkaniu będzie również asystentka osób niepolskojęzycznych, z językiem ukraińskim.

/ fot. Jerzy Wypych

Znamy daty kolejnych trzech naborów!

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

/Wrocławski Instytut Kultury