Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Mikrorachunek podatkowy – co i jak?

Facebook

Mikrorachunek podatkowy, czyli udogodnienie w rozliczaniu podatków PIT, VAT oraz CIT, weszło w życie od początku 2020 roku. Dotychczas trzeba było wykonywać przelewy na trzy oddzielne rachunki. Od 1 stycznia zostały one zastąpione przez jedno indywidualne konto. Z udogodnienia skorzystają więc przede wszystkim przedsiębiorcy, który muszą rozliczać się co miesiąc.

pixabay
pixabay

Tłumaczy rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu: Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek

Indywidualne rachunki zostały już wcześniej stworzone i automatycznie przypisane każdemu podatnikowi. Dzięki generatorowi znajdującemu się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów możemy poznać jego numer…

Przypomnijmy, że sam mikrorachunek podatkowy, to nowe uproszczenie przygotowane przez resort finansów i Krajową Administrację Skarbową (KAS). Za jego sprawą podatnik będzie miał jeden, stały, indywidualny rachunek do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Na mikrorachunek podatkowy wpłacać będzie można również odsetki za zwłokę z tytułu zaległości podatkowych PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia. Jednocześnie podatki inne niż PIT, CIT i VAT będzie można wpłacać na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych.

Warto dodać, że mikrorachunek można wykonać także bez korzystania z Internetu i nie posiadając numeru pesel i NIP…

Numer swojego mikrorachunku podatkowego można sprawdzić w dowolnym momencie, korzystając przy tym z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj