Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Mobilny Punkt Szczepień przeciwko COVID-19 na ulicach Wrocławia. Gdzie stanie SZCZEPCIObus

Facebook

We Wrocławiu uruchomiono mobilny punkt szczepień, który pozwoli mieszkańcom zaszczepić się przeciwko COVID-19 praktycznie nie ruszając się ze swojego osiedla. Sprawdź, gdzie pojawi się SZCZEPCIObus – czyli specjalny autobus MPK. Chętni otrzymają jednodawkową szczepionkę firmy Johnson&Johnson.

– Zależy nam, by szczepienia były powszechne, dostępne jak najbliżej mieszkańców, a liczba zaszczepionych wrocławianek i wrocławian jak najwyższa. Już teraz jesteśmy w czołówce najlepiej zaszczepionych miast w Polsce. Blisko 48 proc. wrocławian jest już w pełni zaszczepionych, ponad 30 proc. nastolatków przyjęło pierwszą dawkę szczepionki – mówił Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych we Wrocławiu.

Pierwszą szczepionkę w Polsce podano 27 stycznia. Od tego czasu minęło pół roku i łącznie zaaplikowano ponad 33 mln szczepionek, a pełną dawką zaszczepiono ponad 16 mln osób.

– Mamy bardzo dobre doświadczenia z dotychczasowych szczepień. Szczepionki są bezpieczne, wygodne w użyciu i skuteczne. Wykorzystajmy ten potencjał, który mamy do walki z pandemią – podkreśla Piotr Kołtowski, koordynator ds. szczepień przeciw COVID-19 z Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca Medinet.

Autobus będzie pojawiać się w wyznaczonych miejscach. Warunki przyjęcia preparatu są identyczne jak w każdym punkcie szczepień. Wypełnia się formularz i rozmawia z lekarzem kwalifikującym. Preparaty mogą przyjąć Polacy oraz obcokrajowcy mieszkający na stałe we Wrocławiu.

– Warunkiem zaszczepienia preparatem Johnson&Johnson jest ukończenie 18. roku życia. Przeciwwskazań do szczepień praktycznie nie ma. Każda sytuacja jest analizowana z pacjentem – zapewnia Piotr Kotłowski.

Wrocław się szczepi

Stolica Dolnego Śląska od początku wspiera Narodowy Program Szczepień, tworząc własną kampanię edukacyjną #WrocławSięSzczepi Solidarnie przeciw COVID.

Zorganizowano m.in. mobilne akcje szczepionkowe dla bezdomnych, do których docierali streetworkerzy. Szacuje się, że we Wrocławiu jest ich około 300. Chętnych do przyjęcia preparatu dowożą do ambulatorium, prowadzonego przez MiserArt. Ze względów organizacyjnych także oni otrzymali preparat Johnson&Johnson. Na razie nie wiadomo, ilu z nich skorzystało z akcji.

– Zadbaliśmy o osoby starsze i wykluczone. Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu (+48 71 777 9880), pod którym mogą zgłaszać się wrocławianie, którzy mają problemy z poruszaniem albo transportem, i dowozimy je do punktów szczepień, także dzięki wsparciu MPK – podkreśla Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Akcji masowych szczepień we Wrocławiu jest więcej. 1 czerwca w liceach ogólnokształcących preparaty przyjęło ponad tysiąc uczniów, a w pierwszym dniu wakacji na Stadionie Wrocław zorganizowano akcję szczepień dla nastolatków. Kolejna dla dzieci i ich rodziców w sobotę, 3 czerwca, znów bez rejestracji.

MPK i walka z pandemią COVID-19

Od początku pandemii wrocławskie MPK aktywnie uczestniczy w walce przeciwko koronawirusowi. Oprócz dowozu seniorów zorganizowano akcję szczepienia pracowników spółki, uruchomiono dowóz do szpitala tymczasowego przy ul. Rakietowej dla personelu medycznego. Dowożono do dla seniorów ciepłe posiłki przy współpracy z Cafe Równik.

4 lipca SZCZEPCIObus stanął m.in. na Złotnikach, fot. Marcin Szeloch

– Ruszamy SZCZEPCIObusem, mając jednodawkowe szczepionki Johnson&Johnson. Wystarczy więc ukłucie, żeby zyskać odporność przed koronawirusem. Od teraz nikt nie będzie miał wymówki, że się nie zaszczepił, bo nie mógł się zarejestrować albo miał za daleko do punktu szczepień – zauważa prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. I dodaje, że nazwa SzczepcioBus nawiązuje do Szczepcia i Tońcia – gwiazd lwowskiej rozgłośni radiowej z lat 30. ubiegłego wieku. – Wrocław jest miastem, gdzie lwowskiego ducha jest dużo. Tam był Szczepcio i Tońcio. Stąd wziął się SZCZEPCIObus. Korzystajmy z niego, żebyśmy nie utonęli pod czwartą falą koronawirusa.

Na 6 lipca według oficjalnych danych we Wrocławiu podano ponad 900 tys. dawek szczepionki. 5 lipca w punkcie szczepień na Stadionie Wrocław podano w poniedziałek stutysięczną dawkę. 

Mobilny Punkt Szczepień we Wrocławiu. Rozkład jazdy

Gdzie we Wrocławiu pojawi się SZCZEPCIObus?

Środa, 4 sierpnia

  • 9:00 – 12:30 Psie Pole – ryneczek
  • 13:00 – 17:00 Centrum Aktywności Lokalnej przy ulicy Swojczyckiej 118

Czwartek, 5 sierpnia

  • 12:00 – 20:00 Aleja Bielany

Sobota, 7 sierpnia

  • 10:00 – 18:00 Hydropolis

Niedziela, 8 sierpnia

  • 9:00 – 12:30 Kościół pw. Odkupiciela Świata przy ulicy Macedońskiej 2
  • 13:00 – 16:00 Rzymskokatolicka parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu – Ołtaszynie przy ulicy Pszczelarskiej 10

Mobilne punkty szczepień

We Wrocławiu działają także mobilne jednostki szczepień, polegające na dowiezieniu szczepionki pod dany adres w ramach Narodowego Programu Szczepień. Obecnie w kraju działa blisko 60 takich jednostek. Mapę punktów szczepień oraz sposób rejestracji można znaleźć TUTAJ.

źródło: wroclaw.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024