Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Moje Miasto, Moje Radio… Moje Osiedle. Radio GRA z Leśnicy

Facebook

Nasz reporter, Damian Zdancewicz, w naszym plenerowym studiu na tarasach leśnickiego Zamku przy ul. Średzkiej rozmawiał z Wami, jak żyje się w tej niezwykłej okolicy. Rozmawiał też ze znawcami historii osiedla.

fot. Piotr Makarewicz / CK ZAMEK

Zapytaliśmy ludzi, spacerujących po pałacowym parku, co sądzą o miejscu, w którym żyją:

Elżbieta Lenczyk, dyrektorka Centrum Kultury ZAMEK, wyjaśniała jak to się stało, że Leśnica wygląda jak małe miasteczko wewnątrz wielkiego miasta – Wrocławia:

Nad Leśnicą góruje jedna z perełek naszego miasta – piękny zamek. A w zasadzie… pałac. No właśnie – jak powinniśmy nazywać ten budynek? Jaka jest jego historia? I przede wszystkim – co sprawia, że jest tak wyjątkowy – o tym opowiadała naszemu reporterowi dyrektor mieszczącego się w nim Centrum Kultury Zamek – Elżbieta Lenczyk:

Leśnica to nie tylko historyczne ulice, przepiękny park i okazały pałac przy Średzkiej. W krajobraz okolicy wpisana jest także wojskowa jednostka przy ul. Trzmielowickiej. Na jej bramie widnieją napisy – „Jednostka wojskowa 1245” oraz „10. Wrocławski Pułk Dowodzenia”. To dość tajemnicze nazwy. Czym zajmują się żołnierze tam stacjonujący? Rąbka tej tajemnicy uchylił naszemu reporterowi szef sekcji wychowawczej pułku, mjr Mieczysław Błażejewski:

Strzelnica to najnowocześniejszy tego typu obiekt w całej Polsce! Wyposażenie pułku – czyli urządzenia do łączności – to także wyższa, techniczna półka, dzięki której wojsko może połączyć się z Internetem nawet po środku niczego… Ale koszary przy Trzmielowickiej mają także swoją bogatą historię:

Mimo, że żołnierze stacjonują we Wrocławiu – bezpośrednio podlegają dowództwu garnizonu aż w Warszawie. Jednak jednostka jest bardzo silnie związana z lokalną, leśnicką społecznością – uczestniczy w osiedlowych inicjatywach. W Leśnicy – jednym z najbardziej oddalonych osiedli Wrocławia – działa kilkadziesiąt różnych instytucji. I wszystkie one tworzą… partnerstwo! Są w nim zarówno MOPS, jak i prywatne firmy, Centrum Kultury ZAMEK, szkoły, przedszkola, biblioteki, stowarzyszenia. O partnerstwie opowiadali goście plenerowego studia Radia GRA na tarasach leśnickiego zamku, Magdalena Lejkam z wrocławskiego MOPS-u i Dorota Furtak ze Stowarzyszenia Karan:

Najnowszą inicjatywą partnerstwa będzie partnerski festyn – za miesiąc, 10 czerwca. Zaproszone mogą czuć się całe rodziny – starzy młodzi, dzieci i całe rodziny. Będą konkursy, wystawy, pokazy i inne atrakcje. Wszystko na terenie jednostki wojskowej przy Trzmielowickiej.

Także w najbliższy weekend będzie się wiele działo. Choć dookoła Leśnicy – jak już mówiliśmy – wszędzie patrzy na nas WIELOWIEKOWA historia, to w sobotę (13.05.)  i w niedzielę będziemy mogli się cofnąć do lat odległych… ale nie aż tak bardzo. Do lat 80. i 90. ubiegłego wieku, dzięki wystawia 80s-90s Fantastic Heroes:

– opowiada gość naszego plenerowego studia, Piotr Makarewicz z CK ZAMEK. Ale to nie wszystko. Najbliższa sobota i niedziela to weekend otwarcia wystawy.  Z wieloma wyjątkowymi atrakcjami:

Wszystkie atrakcje towarzyszące weekendowi otwarcia są bezpłatne. Wstęp na wystawę kosztuje natomiast 10 zł.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj