Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Moje Miasto, Moje Radio, Moje Osiedle – Radio Gra na Psim Polu

Facebook

Nasze plenerowe studio rozstawiliśmy na tarasie Centrum Biblioteczno-Kulturalnego FAMA przy ul. Krzywoustego. Wybraliśmy się także na przepięknie odnowiony przed kilkoma laty ryneczek Psiego Pola.

Znawca okolicy, a także radny rady osiedla Psie Pole-Zawidawie Norbert Szymkowiak, opowiedział naszemu reporterowi, skąd mogła wziąć się nazwa Psiego Pola:

– mówił w rozmowie z naszym reporterem osiedlowy radny. Bitwa, o której mowa, miała odbyć się jesienią 1109 roku.

Samo Psie Pole częścią Wrocławia jest od stosunkowo niedawna. Jeszcze 90 lat temu było osobnym miasteczkiem! Co innego jednak historia osiedla, a co innego – jego mieszkańców. Polacy napłynęli wszakże na Dolny Śląsk z całej Polski. Wielu – ma… góralskie korzenie. I to słychać. Bo Psie Pole, mimo że stosunkowo płaskie, ma najprawdziwszą góralską rockową kapelę:

Na tym kulturalne życie Psiego Pola się nie kończy. Osiedle jest… centrum sztuki cyrkowej. W Centrum Biblioteczko-Kulturalny FAMA nieopodal ryneczku Psiego Pola zadomowili się artyści, którzy nie tylko tworzą zapierające dech w piersiach spektakle z nurtu tzw. Nowego Cyrku, ale także dają wszystkim chętnym poczuć na własnej skórze, czym jest sztuka cyrkowa.

– opowiadali naszemu reporterowi cyrkowcy – Marta Kuczyńska i Jacek Timingeriu ze stowarzyszenia Kejos The-at-er. Warsztaty adresowane są do bardzo szerokiej grupy odbiorców. I starych, i młodych. Tych, którzy chcą się nauczyć występować, jak i np. aktorów – którzy chcą rozwinąć swój warsztat.  Szczegóły – na stornie FAMY – fama.wroc.pl.

Ale na Psim Polu oczywiście można sobie urządzić ucztę nie tylko dla oka i duszy… ale też dla ciała. Okolica pełna jest niezwykłych miejsc, gdzie można sobie przysiąść na kawę lub herbatę i ciastko. Jednym z nich jest STARA PIEKARNIA. Stara Piekarnia jest… kawiarnią. Ale też miejscem, gdzie osoby doświadczone przez los mogą poczuć się potrzebne:

– opowiada menadżer Starej Piekarni, Dorota Wojtanowicz.

Na Psim Polu, jak się okazuje, nawet z pozoru zwyczajna cukiernia przy ryneczku może pochwalić się niesamowitą historią. Zakład pana Andrzeja Gondka i jego żony Teresy, to prawdopodobnie najstarszy zakład cukierniczy we Wrocławiu!

– opowiada pan Andrzej, mieszkaniec Psiego Pola od urodzenia.

W miejscu Centrum Bilblioteczno- Kulturalne FAMA, stało niegdyś kino – właśnie o nazwie FAMA. Filmowe tradycje wciąż są tam żywe – obok cyrku i biblioteki to jeden z filarów działalności tej instytucji:

– mówi kierownik FAMY, Olga Chrebor. A to oczywiście nie jedyna rzecz, która – obok warsztatów i pokazów cyrkowych – dzieje się w centrum przy ul. Krzywoustego. W następny weekend (27.05) – INTENSYWNIE LITERACKA SOBOTA. A tam – wiele czytelniczych atrakcji, m.in. performans muzyczno-wizualno-literacki z udziałem Nadii Szagdaj, autorki powieści retro kryminalnych Kroniki Klary Schulz oraz artystów- improwizatorów, spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą – ilustratorem i autorem książek dla dzieci, wspólne pisanie powieści przez mieszkańców Psiego Pola.

Mieszkańców tych okolic pytaliśmy jak tam się mieszka?

Mieszkańców Psiego Pola przepytał Damian Zdancewicz.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023