Radio Gra Wrocław

Mosty Pomorskie otwarte dla kierowców

W poniedziałek, po trwającym od marca 2020 r. remoncie, otwarto dla kierowców Mosty Pomorskie we Wrocławiu. Koszt tej inwestycji szacuje się na 70 milionów złotych.

/materiały prasowa/Wrocławskie Inwestycje

Remont udało się zakończyć przed planowanych terminem, czyli drugim kwartałem 2023 r. W zeszłym tygodniu na mostach przeprowadzono próby obciążeniowe, które wypadły pomyślnie. Od poniedziałku z przeprawy w ścisłym centrum Wrocławia mogą korzystać kierowcy.

To pierwsza z wielkich inwestycji, które zakończyliśmy w tym roku. Mosty zostały przebudowane, wzmocnione, będą nam służyły kolejne dziesięciolecia. Wszystkie prace prowadziliśmy pod okiem konserwatora zabytków

– podkreślił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Dodał, że efekt remontu najwyraźniej widać na moście południowym.

Nie tylko odbudowaliśmy sterczyny z latarniami, ale schowaliśmy pod dno Odry rury ciepłownicze, które szpeciły ten obiekt. To było duże wyzwanie inżynierskie. Dzięki temu, że rury już nie widzimy możemy podziwiać maszkarony, które znów patrzą na nurt Odry

– mówił Sutryk.

Co objęła przebudowa?

Przebudowa objęła most Pomorski Południowy z 1905 roku, Środkowy (składający się z mostu wschodniego z 1885 roku i zachodniego z 1930 r) oraz Północny z 1930 roku. Z mostów będą korzystać tramwaje, autobusy, auta, rowery i piesi.

Zarówno tramwaje, jak i autobusy mają wydzielony pas, mogą jeździć nim także taksówki oraz pojazdy uprzywilejowane. Wyremontowano także kolejny fragment ul. Pomorskiej.

W sumie powstało 730 metrów nowej jezdni, nowe chodniki i drogi rowerowe. Ułożonych zostało ponad 1300 metrów szyn oraz trzy rozjazdy. Powstały dwa nowe przystanki wiedeńskie przy skrzyżowaniu z ul. Księcia Witolda. Zyskały nazwę: mosty Pomorskie. Pozwolą one na jeszcze lepsze skomunikowanie tego rejonu.