Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazało Zamkowi Książ w depozyt kolejne zabytki

Facebook

Cenne barokowe meble oraz szable kawaleryjskie to kolejne zabytki, które Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazuje w depozyt Zamkowi Książ w Wałbrzychu. Eksponaty wyposażą Salę Jana […]

Cenne barokowe meble oraz szable kawaleryjskie to kolejne zabytki, które Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazuje w depozyt Zamkowi Książ w Wałbrzychu. Eksponaty wyposażą Salę Jana Henryka na III piętrze. To kolejna odsłona współpracy między instytucjami, zainicjowanej w 2015 r. otwarciem wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”.

„Także i w tym roku – a robimy to konsekwentnie od siedmiu lat – wierni naszej pierwotnej idei udostępniamy w Zamku Książ kolejne zabytki, z których wiele ma prawo uchodzić za pochodzące z historycznej kolekcji rodziny von Hochberg, które do 1942 r. znajdowały się w tej niezwykłej rezydencji” – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

„Poczynając od wyjątkowej wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”, którą wspólnie otworzyliśmy 11 lipca 2015 r., kontynuujemy naszą obopólnie korzystną współpracę. Współpracę niezwykłą w skali kraju, której partnerami są państwowa instytucja muzealna i spółka, której założycielem i właścicielem jest Gmina Wałbrzych. Nie mamy wątpliwości, że nasza tutaj obecność przyczyni się do otrzymania przez Zamek Książ ekskluzywnego tytułu „Pomnika Historii”, o który ta rezydencja zabiega”.
Tym razem Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępnia zespół cennych śląskich mebli barokowych, które nadadzą niepowtarzalny charakter wnętrzom zamkowym, uczynią je prawdziwszymi i bardziej intymnymi. Wśród tych mebli znajdują się: kabinet – sekretarzyk z 1. połowy XVIII w., bufet z 1681 r. oraz stół i cztery zydle z XVII w. Ostatnie z nich pochodzą najprawdopodobniej z historycznej kolekcji Zamku Książ.
„Tym sposobem kolejny już raz przestrzeń Zamku Książ wzbogacamy przykładami wybornych mebli, które zapewne także należały niegdyś do wyposażenia tutejszych komnat zamkowych, a zarazem wyjątkowo cennymi przykładami dawnego śląskiego meblarstwa” – mówi Piotr Oszczanowski.

Dopełnieniem tegorocznego depozytu Muzeum Narodowego we Wrocławiu w Zamku Książ są zabytki militarne. Muzeum przekazuje w depozyt trzy szable kawaleryjskie, w tym jedną oficerską, które pochodzą z XIX wieku. Wybór tych zabytków to nie jest przypadkowy. W Zamku była niegdyś sala rycerska – zbrojownia, a właściciele zamku zapamiętani zostali także jako wyborni rycerze i żołnierze.

fot. Muzeum Narodowego we
Wrocławiu

fot. Muzeum Narodowego we
Wrocławiu

fot. Muzeum Narodowego we
Wrocławiu

Wszystkie przekazywane muzealia zostały przed wypożyczeniem poddane konserwacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj