Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Niepokazywane dzieła Marka Oberländera na wystawie w Muzeum Narodowym

Facebook

„Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” to tytuł czasowej wystawy, na której prezentowane są niepokazywane wcześniej prace artysty podarowane Muzeum Narodowemu we Wrocławiu przez jego żonę Halinę Pfeffer-Oberländer. Ekspozycję można zwiedzać od wtorku w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

/fot. Arkadiusz Podstawka/fb. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Niepokazywane dzieła Marka Oberländera na wystawie w Muzeum Narodowym

Twórcy wystawy podkreślają, że starannie wyselekcjonowane z obszernego zbioru prace pozwalają przeanalizować „twórcze niepokoje artysty, skutkujące niezliczoną liczbą rysunków – studiów nad formą, kolorem, motywem”. Uzupełnieniem wystawy są obrazy z kolekcji malarstwa współczesnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które tematyką nawiązują do artystycznych poszukiwań Marka Oberländera.

Celem wystawy, oprócz prezentacji fragmentu cennego daru otrzymanego od Haliny Pfeffer-Oberländer, jest przypomnienie postaci samego Marka Oberländera, a przede wszystkim jego dokonań w niemal zupełnie nowej odsłonie

– podkreśliła Magdalena Szafkowska, współkuratorka wystawy.

Szafkowska przypomniała, że Oberländer kojarzony jest z obrazem „Napiętnowani” czy serią specyficznych przedstawień totemicznej figury ludzkiej.

Tutaj okazuje się również świetnym portrecistą, ilustratorem, rysownikiem-reportażystą, a także autorem ciekawych na wpół abstrakcyjnych kompozycji z cyklu „Korzenie” czy wariacji na temat pejzażu z południowej Francji, z muzycznym podtekstem w tle

– dodała kurator.

Muzeum Narodowe ma w swoje kolekcji zbiór prac Oberländera liczący obecnie 680 dzieł. Pierwsze prace – dwa obrazy olejne – wrocławska placówka kupiła w 1974 r. W 1978 r., na krótko przed śmiercią, Oberländer przygotował dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu na planowaną wystawę blisko 200 dzieł.

Dzięki bogatemu i przekrojowemu zbiorowi prac Marka Oberländera w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można prześledzić historię artysty niemal tak dokładnie, jak gdyby czytać jego emocjonującą autobiografię od pierwszej do ostatniej strony

– powiedziała Justyna Chojnacka, współkuratorka wystawy.

Marek Oberländer (1922–1978) – malarz, rysownik, grafik, ilustrator. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pomysłodawca przełomowej wystawy „Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi” w warszawskim Arsenale w 1955 r. W 1963 r. wyjechał do Szwecji, a stamtąd do Francji, gdzie pozostał do końca życia.

Wystawę „Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 1 września.

źródło: PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024