Radio Gra Wrocław

Na co zwracać uwagę kupując jajka?

W okresie wielkanocnym kupujemy najwięcej jaj - wynika ze statystyk. Rocznie Polacy zjadają 10 miliardów jaj. Kupujcie jajka z głową - apelują ekolodzy. Co to znaczy? Każde jajko ma swoje oznaczenie. Dzięki temu możemy dowiedzieć się w jakich warunkach żyła kura, która je zniosła. Numer 0 oznacza, że jajka pochodzą od kur z tzw. chowu ekologicznego.

fot. jackmac34 / pixabay.com

To jaja najdroższe, ale jak twierdzą hodowcy, najzdrowsze. Kura ma do dyspozycji dużo przestrzeni zieleni, je wszystko to co naturalne i certyfikowaną paszę. Numer 1 na jajku to znak, że kura mieszka w kurniku i co ważne, wychodzi z niego na wybieg. Jak chce, to wygrzeje się na słońcu albo pogrzebie sobie w ziemi… Krótko mówiąc – swobodnie się porusza.

Trójka na jajku to już kura hodowana w sposób przemysłowy. Klub ekologiczny Gaja szacuje, że w Polsce ponad 38 mln kur trzymane jest w klatkach. Nigdy nie wychodzą na zewnątrz, często nie mogą się nawet obracać. Do żywności dodawane są antybiotyki, zwane stymulatorami wzrostu. Rocznie jedna taka kura znosi nawet 300 jaj.

W naturalnych warunkach żyłaby 8 lat, ale w warunkach hodowli przemysłowej, ich wydajność po roku spada i kura trafia do rzeźni. Jajka z numerem trzecim są najtańsze i najpopularniejsze. W Polsce stanowią 90 procent sprzedaży wszystkich, choć w innych krajach tendencje są zupełnie inne.