Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Na wrocławskim Tarnogaju powstała nowa „Jadłodzielnia”

Facebook

W sobotę na Tarnogaju przy ulicy Henrykowskiego 2, przed siedzibą rady osiedla, stanęła siedemnasta we Wrocławiu Jadłodzielnia Foodsharing Wrocław. Jej celem jest ograniczenie marnowania jedzenia.

/fot. fb. foodsharing wrocław

Na czym polegają Jadłodzielnie?

Jadłodzielnie to punkty pomagające zagospodarować nadwyżkowe jedzenie. W praktyce oznacza to, że oddajemy tylko wtedy, gdy np. ugotowaliśmy za dużo, zostało nam po uroczystości lub wyjeżdżamy – tłumaczy Agnieszka Maniewska z Foodsharing Wrocław.

Idea Jadłodzielni znana nam była od dawna. Zależało nam, by także mieszkańcy naszego osiedla mieli dostęp do miejsca dzielenia się żywnością

– mówi radna osiedlowa, Jessica Wolska-Myszko.

Czym różni się Jadłodzielnia od lodówki społecznej?

Jadłodzielnie we Wrocławiu prowadzi Foodsharing Wrocław i chodzi przede wszystkim o niemarnowanie jedzenia. Dostarczyć może je każdy i KAŻDY może się częstować. Bo przede wszystkim walczymy o to żeby jedzenie nie trafiało do kosza. Lodówki społeczne mają na celu pomoc najuboższym i do nich kierowana jest ta oferta.

Foodsharing. Na czym polega i skąd się wziął?

Pojawił się w Polsce w 2016 roku na wzór niemieckich „fairteiler” – jako odpowiedź na rosnący problem marnowania żywności. Inicjatywa szybko przyjęła się w stolicy, by w ciągu kilku lat rozwinąć się w ponad 30 polskich miastach.

W ramach ruchu społecznego wspólnie z Partnerami tworzymy punkty do wymiany nadwyżek spożywczych nazywane Jadłodzielniami. Można tutaj przynosić dobre jedzenie, którego mamy w nadmiarze, a także częstować się tym, co pozostawili inni

– przekazują organizatorzy inicjatywy.

Dużą rolę odgrywają wolontariusze, nazywani również „Ratownikami Żywności”, którzy odbierają niesprzedaną żywność z targowisk, piekarni, restauracji i cateringów, aby nie trafiła do kosza, i umieszczają ją w Jadłodzielniach. Kilkanaście osób w ciągu jednego tygodnia ratuje w sumie około pół tony żywności, a to tylko w wolnym czasie.

Jak to wygląda w statystykach?

  • 17 Jadłodzielni
  • XII 2016 – V 2017- działalność pierwszej Jadłodzielni – DS Arka [nieistniejąca]
  • 45 wolontariuszy działających w ramach ruchu Foodsharing
  • Ponad 500kg żywności ratowanej tygodniowo (26 ton rocznie)
  • Prelekcje o niemarnowaniu, warsztaty dla dzieci, współpraca ze szkołami w ramach edukacji o niemarnowaniu żywności, budowanie odpowiedzialności i szacunku do jedzenia

Listę zarówno lodówek społecznych, jak i Jadłodzielni znajdziecie tutaj.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj