Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Na złość rowerzystom chcą zaszkodzić kierowcom?

Facebook

Zabronić rowerzystom jazdy pod prąd po Sępolnie. Tego chce, już oficjalnie, tamtejsza rada osiedla. Udało jej się w końcu, miażdżącą większością, przegłosować oficjalne stanowisko w sprawie ul. Kosynierów Gdyńskich i Partyzantów. Od niedawna w tych dwóch miejscach znaki drogowe dopuszczają "kontraruch".

Pismo do magistratu od osiedlowych radnych sprzeciwiających się przywilejom dla cyklistów wpłynęło już w grudniu. Miejscy urzędnicy zwrócili uwagę na to, że nie było ono oficjalnym stanowiskiem rady. Tylko pismem od „grupy mieszkańców” zasiadających w radzie. Brakowało bowiem oficjalnego głosowania w tej sprawie.

Radni twierdzą, że bezpieczniej byłoby, gdyby rowerzyści jeździli pieszymi alejkami biegnącymi wzdłuż jezdni. Problem w tym, że wtedy trzeba by było wyznaczyć przejazdy rowerowe w poprzek bocznych ulic. Tak nakazuje prawo.

Na takich przejazdach inaczej niż w przypadku kontraruchu, pierwszeństwo ma zawsze rowerzysta. Co gorsza, będzie on w takim przypadku mniej widoczny dla kierowców, bo zasłaniać go będą zaparkowane auta, czy szpalery krzewów. Na takich zmianach stracą więc właściciele samochodów, którzy będą musieli być dużo uważniejsi.

Badania pokazują także, że 80% rowerzystów poszkodowanych w wypadkach to właśnie ofiary zderzeń bocznych z samochodami. Jak to ma się do argumentu o bezpieczeństwie, który podnoszą radni? Niestety, przeciwnicy kontraruchu nie odnieśli się do tej statystyki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj