Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Nagroda im. Stanisława Lema trafiła do prof. Samuela Stranksa z Uniwersytetu w Cambridge

Facebook

Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki, odebrał w poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema.

/fot. Politechnika Wrocławska/

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema została ustanowiona przez Politechnikę Wrocławską (PWr) w 2021 r. dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa PWr.

Warte 100 tys. zł wyróżnienie przyznawane jest młodym naukowcom (do 40. roku życia) studiującym lub prowadzącym badania w Unii Europejskiej. A także krajach stowarzyszonych. Oceniane są ich niedawne odkrycia lub znaczące osiągnięcia w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii.

W poniedziałek nagrodę odebrał tegoroczny laureat prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki.

/Sam Stranks. TED2016 Fellows. Photo: Bret Hartman/TED/

W swojej pracy naukowej prof. Stranks zajmuje się optycznymi i elektronicznymi właściwościami nowych półprzewodników, w tym perowskitów halogenkowych, alotropów węglowych i półprzewodników organicznych opracowywanych z myślą o efektywnych pod względem kosztu zastosowaniach w elektronice

–  podała wrocławska uczelnia.

Podczas uroczystości wręczenia nagrody prof. Stranks wygłosił wykład „The Future of Perovskites for Solar Power and Lighting”. Dotyczył rozwoju technologii perowskitów halogenkowych.

W poniedziałek w kompleksie Politechnik Wrocławskie odsłonięto także monument upamiętniający Stanisława Lema. Trzymetrową rzeźbę ustawiono przy budynku Bibiotechu. Dzieło prof. Grzegorza Niemyjskiego z wrocławskiej ASP przedstawia twarz autora „Solaris”. Powstałą ona w wyniku nawiercenia drobnych otworów na powierzchni skalnego bloku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj