Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Naucz się odpoczywać! To ważne nie tylko w święta

Facebook

Świąteczny czas zazwyczaj spędzamy spokojnie, bez stresu, na odpoczynku z rodziną. Wtedy potrafimy się zrelaksować, odciąć myśli od pracy, codziennych obowiązków. To ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ale nie tylko w święta.

www..pixabay.com

Odpoczynek jest ważny dla zdrowia, tak samo jak utrzymanie odpowiedniego żywienia, higiena oraz dbanie o regularne kontrole lekarskie. Jednak bardzo często kojarzy nam się z lenistwem. To mylne myślenie. Odpowiedni czas na wypoczynek naszego organizmu pozwala mu lepiej pracować, kiedy jest czas na pracę, więc przynosi odpowiednie efekty.

Brak czasu

Zazwyczaj głównym problemem jest znalezienie czasu na regenerację. Mamy wrażenie, że odpoczywając tracimy cenny czas, który moglibyśmy poświęcić na konkretne działanie, które przyniesie widoczny efekt w postaci wykonanego zadania. Jednak warto spojrzeć na to z innej strony, że czas poświęcony na odpoczynek to inwestycja w późniejsze lepsze funkcjonowanie. Chroniczne zmęczenie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.

Nerwy, stres

Zmęczenie ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Sprawia, że źle odbieramy społeczne komunikaty, widzimy wszystko gorszym świetle, niż jest naprawdę. Może to prowadzić do wielu problemów międzyludzkich, zerwania relacji, więzi. Jeżeli nie pozwalamy sobie na chwilę oddechu od obowiązków, nie przerywamy uczucia stresu, a trwanie w tym uczuciu przez dłuższy czas powoduje wiele zaburzeń w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Problemy z wagą

Brak codziennego odpoczynku może również powodować zaburzenia w równowadze hormonalnej, a to prowadzi do wzrostu wagi. Zdarza się też, że nasz organizm będąc zmęczonym, będzie dopominał się np. większej ilości cukru, co spowoduje podjadanie. Może wysyłać nam mylne sygnały i w efekcie waga się zwiększy.

Ale jak właściwie odpoczywać?

Najważniejsze jest odróżnienie odpoczynku od czasu wolnego. Dlatego umycie okien, wyjście na bieganie, czy na spotkanie z przyjaciółmi, nie są odpoczynkiem, nawet jeśli są przyjemnością. Chodzi o regenerację organizmu, odpoczynek zmysłów i ciała. Najlepiej położyć się w cichym pokoju lub usiąść w fotelu z podniesionymi nogami. Można posłuchać relaksującej muzyki. Warto też zafundować sobie ciepłą kąpiel.

Jak znaleźć na to czas?

To na pewno trudne, ale sprawę ułatwi dobre planowanie. Doba ma 24 godziny, w ciągu każdego dnia zaplanujmy pół godziny na relaks, a organizm na pewno nam za to podziękuje i odwdzięczy się lepszą pracą w pozostałym czasie!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj