Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Nazwy ponad stu ulic na Dolnym Śląsku będą musiały się zmienić

Facebook

W życie weszła nowa ustawa dekomunizacyjna. W związku z tym samorządy będą musiały poszukać nowych nazw dla ulic, które związane są z osobami kojarzonymi z poprzednim ustrojem.

Ile czasu jest na takie zmiany?

– mówi Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski deklaruje, że osoby mieszkające pod adresem, który ulegnie zmianie wskutek dekomunizacji, nie będą musiały płacić za wymianę swoich dokumentów. Co więcej, nie przestaną one być aktualne z dnia na dzień.

Instytut Pamięci Narodowej, który pomoże wojewodzie w spornych sytuacjach dotyczących nazw ulic, już teraz informuje, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Tak jest na przykład z ulicą Iwana Połbina, radzieckiego dowódcy i pilota samolotów bombowych. Mówi Krzysztof Kawalec, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN:

Dodajmy, że Jacek Ossowski, przewodniczący wrocławskiej Rady Miejskiej, powołał już specjalny zespół, który ma analizować nazwy wrocławskich ulic. Pracują w nim przedstawiciele wszystkich klubów radzie miejskiej oraz historycy z Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023