Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Niedaleko Lewina Kłodzkiego znaleziono tysiącletni miecz.

Facebook

To miecz z wczesnego średniowiecza. Trafili na niego poszukiwacze, którzy za zgodą konserwatora zabytków prowadzili prace w okolicy Lewina Kłodzkiego

Odkrycia dokonali 3 mężczyźni: Konrad Oczkowski, Karol Orman i Beniamin Stawnicki. Mieli pozwolenie konserwatora na prowadzenie prac poszukiwawczych. Nie obejmowało ono jednak możliwości wydobywania zabytków archeologicznych, gdyż nie są archeologami.

Poszukiwacze zawiadomili wałbrzyską delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Archeolodzy zaczęli we wtorek odkopywanie miecza.

To miecz z wczesnego średniowiecza. Datowany na początki XI wieku. Jest cały, ale w trzech częściach. Ze względy na to, że nie był zbyt głęboko pod ziemią, został przełamany w dwóch miejscach – mówi Marek Kowalski, archeolog z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

„Pracuję w tym urzędzie 27 lat i jeszcze nikt mi czegoś takiego nie zgłosił” – dodaje. Jak podkreśla archeolog, podobne znaleziska były na Ostrowie Lednickim w Wielkopolsce.

Skąd taki miecz we Wrocławiu? 

Gmina Lewin Kłodzki leży na szlaku handlowo-komunikacyjnym z Czech na Dolny Śląsk – podkreśla Marek Kowalski. Archeolog dodaje, że nie ma informacji, by było tam jakieś osadnictwo związane z wczesnym średniowieczem, które mogłoby sugerować obecność rycerstwa na tych ziemiach.

„Wiadomo, że w tym okresie trwały walki między Piastami a Czechami spierającymi się o te tereny. Być może mieliśmy nawet do czynienia, w tym przypadku, z Bolesławem Chrobrym. To jedyne wytłumaczenie, jakie dziś nam się nasuwa. Nie mamy wiadomości o żadnym zamku czy wartowni w miejscu znaleziska i w pewnej odległości od niego” – dodaje Kowalski.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 czerwca 2023