Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Niemiecka Nagroda Narodowa dla Rafała Dutkiewicza

Facebook

O wyróżnieniu dla prezydenta Wrocławia poinformowano dziś (08.03.) w Hamburgu. "Jest polskim politykiem o europejskich horyzontach, a Niemiecka Nagroda Narodowa jest znakiem wdzięczności wobec wszystkich Polaków, którzy działają na rzecz harmonijnego egzystowania Polaków i Niemców w zjednoczonej Europie”. Tak przyznanie nagrody uzasadniał były senator Dirk Reimers z zarządu fundacji.

fot. wroclaw.pl

Przyznanie nagrody uzasadniał były senator Dirk Reimers z zarządu fundacji. Jej oficjalne wręczenie odbędzie się w Berlinie, 13 czerwca. W gronie nagrodzonych są już między innymi Tadeusz Mazowiecki, Václav Havel czy Alfons Nossol.

O nagrodzonym:
Rafał  Dutkiewicz urodził się w Mikstacie, w 1959 roku. Ukończył matematykę stosowaną na Politechnice Wrocławskiej. W 1986 roku obronił doktorat z logiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1982 do 1992 roku był pracownikiem naukowym KUL-u, a w latach 1989-1994 wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego. Jako stypendysta Katholischer Akademischer Auslandsdienst studiował rok we Freiburgu, gdzie nauczył się języka niemieckiego. Żonaty, ma dwójkę dzieci.

Kariera polityczna, odznaczenia:
W czasie stanu wojennego w latach 1981 – 1983  działał w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”. W 1989 roku został sekretarzem Komitetu Obywatelskiego, a w 1990 jego przewodniczącym we Wrocławiu. Był współorganizatorem pierwszych Tygodni Kultury Chrześcijańskiej we Wrocławiu. W 2002 roku został po raz pierwszy wybrany na Prezydenta Wrocławia; w 2014 po raz czwarty z kolei.

W trakcie sprawowania urzędu stanowczo opowiadał się za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz jest orędownikiem pojednania i współpracy między Polską, a Republiką Federalną Niemiec. Dzięki jego staraniom we Wrocławiu utworzono siedzibę przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

W szczególny sposób zasłużył się na rzecz kształtowania stosunków polsko-niemieckich i integracji obu tych krajów w zjednoczonej otwartej Europie. Od 2002 był autorem wielu inicjatyw które przypominały o złożonej historii Wrocławia i przedstawiały go jako miasto otwarte o własnej tożsamości, które ukierunkowane jest na europejską przyszłość.

W 2011 roku Wrocław został odznaczony Polsko-Niemiecką nagrodą, za szczególne zasługi w rozwijaniu polsko – niemieckich stosunków. Nagroda ta przyznawana jest od 1996 roku przez rządy Polski i Niemiec zgodnie z 35 artykułem traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17 czerwca 1991.

W roku 2016 Dutkiewicz został uhonorowany przez Drezdeński Klub Dziennikarzy nagrodą Ericha Kästnera za wieloaspektowe zaangażowanie w pokojowe kształtowanie wielokulturowej Europy, oraz zaangażowanie w rozwój partnerstwa Wrocław – Drezno.

W Polsce otrzymał w 2006 roku Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za „promowanie Polski za granicami kraju” a w 2009 Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za „Wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego, oraz wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”.

Ponadto otrzymał wysokie rangą odznaczenia Belgii (2006), Włoch  (2008), Szwecji (2011) i Francji (2011). Od  2011 jest członkiem honorowym, założonej w Camridge w 1988 roku  Academia Europea.

Dotychczasowi nagrodzeni to :

  • 1997: Stowarzyszenie na rzecz Wsparcia Odbudowy Kościoła Marii Panny w Dreźnie (Gesellschaft zur Förderung des Wiederaufbaus der Frauenkirche Dresden e.V.)
  • 1998: Wolf Biermann, Ekkehard Maaß i Jürgen Fuchs
  • 1999: Heinz Berggruen i Heinz Bethge
  • 2000: członkowie założyciele ruchu obywatelskiego „Aufbruch 89–Neues Forum” (Przełom 89-Nowe Forum) z 10 września 1989; dotację przekazano na rzecz Stowarzyszenia im. Roberta Havemanna (Robert-Havemann-Gesellschaft)
  • 2001: Tadeusz Mazowiecki i Joseph Rovan
  • 002: Günter de Bruyn i Wolf Jobst Siedler
  • 2003: Václav Havel
  • 2005: Fritz Stern
  • 2006: Szkoła Realna im. Herbert Hoovera (Herbert-Hoover-Schule) w Berlinie
  • 2007: EUSTORY
  • 2008: Florian Mausbach, Günter Nooke, Jürgen Engert, Lothar de Maizičre i Deutsche Gesellschaft e. V. jako inicjatorzy postawienia Pomnika Wolności i Zjednoczenia w Berlinie
  • 2009: Erich Loest, Monika Maron i Uwe Tellkamp
  • 2010: Karl Dedecius i Alfons Nossol jako budowniczowie porozumienia niemiecko-polskiego (deutsch-polnische „Brückenbauer”)
  • 2011: Gottfried Kiesow

Rafał Dutkiewicz odbierze Niemiecką Nagrodę Narodową 13 czerwca 2017 w Berlinie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj