Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Niezwykłe widowisko szykuje się dziś w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych przy Czajkowskiego we Wrocławiu

Facebook

Pochodnie, fajerwerki i tysiąc żołnierzy, w tym tacy w strojach sprzed niemalże dwóch wieków! Niezwykłe widowisko szykuje się dziś w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych przy Czajkowskiego we Wrocławiu. Z jakiej okazji?

Z 29 na 30 listopada świętujemy Dzień Podchorążego i rocznicę „Nocy listopadowej”, czyli zdarzeń, które rozpoczęły Powstanie Listopadowe przeciwko caratowi – chodzi o zdobycie Belwederu przez wychowanków Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie 186 lat temu. Z tej okazji w szkole we Wrocławiu przy Czajkowskiego odbędzie się zaprzysiężenie honorowej służby dyżurnej WSOWL i symboliczne przekazanie władzy przez Rektora-Komendanta słuchaczom szkoły.

Będzie też pokaz sztucznych ogni. Nieprzypadkowo, bo fajerwerki mają symbolizować podpalenie Browaru na Solcu w Warszawie, co było sygnałem do rozpoczęcia powstania. A potem studenci-rekonstruktorzy w strojach z epoki zaprezentują fragment dramatu „Noc listopadowa” Wyspiańskiego. Dzień zakończy się defiladą, będzie też koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

Wszystko zaczyna się dziś (28.11.) o 16:00. Ale już przez południem rozpocznie się dzień otwarty w szkole oficerskiej. Żołnierze pokażą m.in. sprzęt wojskowy, broń i symulatory pola walki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj