Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Noc Muzeów w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

Facebook

Najpiękniejsza świecka sala barokowa w Europie środkowej otwiera się wirtualnie! W najbliższy weekend (15-16 maja), z okazji Nocy Muzeów, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowało atrakcję niezwykłą - wirtualny spacer po Auli Leopoldyńskiej!

Aula Leopoldina uznawana jest powszechnie za najpiękniejsze świeckie wnętrze w Europie środkowej. Ostatnio, ze względu na prace konserwatorskie, jest niedostępna dla zwiedzających. Klikając link TUTAJ

każdy może teraz obejrzeć cuda naszej auli w najdrobniejszych szczegółach, a do tego dowiedzieć się o jej historii.

Aula Leopoldyńska to największa i najbardziej reprezentacyjna część gmachu głównego Uniwersytetu wrocławskiego. Swoją nazwę otrzymała na cześć cesarza Leopolda I, fundatora Uniwersytetu w 1702 roku. Aulę zaprojektował Christophorus Tausch. Pokryta została freskami przez Johanna Christopha Handkego z Ołomuńca. Twórcą rzeźb figuralnych był Franz Joseph Mangoldt, znany artysta wrocławski rodem z Moraw, a ornamenty sztukatorskie wykonał włoski mistrz Ignazio Provisore. Trójdzielność kompozycji wnętrza Auli powstała przez wydzielenie podium, audytorium i wspartej na filarach empory muzycznej.

Wirtualny spacer po Auli Leopoldyńskiej daje możliwość zwiedzenia tego zabytkowego wnętrza, mimo że jest ono obecnie niedostępne dla zwiedzających z powodu trwających prac konserwatorskich. Spacer zwiera osiemnaście punktów widokowych, które pozwalają dostrzec najdrobniejsze szczegóły Auli. Dodatkowo przy każdym z tych punktów dostępny jest opis, który przybliża historię wnętrza oraz objaśnia elementy dekoracji. To rozwiązanie umożliwia wirtualne przeniesienie się do miejsca, które jest uznawane za perłę baroku na Dolnym Śląsku.

Obecnie trwa ostatni etap przywrócenia Auli Leopoldyńskiej pełnego blasku – renowacja głównego fresku nad audytorium. Powierzchnia sklepienia, na której pracują konserwatorzy, to 340 m².

Podczas trwających od 2016 prac udało się już odnowić: podium, emporę muzyczną, ściany boczne audytorium i wszystkie znajdujące się tam elementy tj. obrazy w złoconych ramach, drewniane loże profesorskie, malowidła we wnękach okiennych oraz okna i ławy studenckie.

Remont powinien zakończyć się w marcu przyszłego roku.

Do tego czasu zapraszamy na auli wirtualnie!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj