Radio Gra Wrocław

Noc Muzeów we Wrocławiu. Co nowego?

W pierwszej edycji Nocy Muzeów we Wrocławiu udział wzięło siedem muzeów i jedna galeria. Obecnie jest to ponad 150 wydarzeń w 100 różnych instytucjach. Jakie nowości znajdziemy podczas jutrzejszych wydarzeń?

/materiały prasowe/UMW

Noc Muzeów we Wrocławiu już jutro. Główną atrakcją będą oczywiście muzea, ale nie tylko. Na liście współorganizatorów znajdą się również archiwa, galerie, centra kultury i edukacji oraz inne niezależne miejsca promujące sztukę i prezentujące historię Wrocławia.

Co nowego?

Po raz pierwszy w Nocy Muzeów weźmie udział Muzeum Śląska Wrocław i Archiwum Budowalne Wrocławia (oddział Muzeum Architektury), dysponujące bogatymi zbiorami projektów tego, co we Wrocławiu zbudowano w minionych latach. W tegorocznej edycji  będzie można zobaczyć również relikty zamku Piastów Śląskich na Ostrowie Tumskim udostępnione dla zwiedzających w Domu Sióstr Zakonnych de Notre Dame – to właśnie tam rezydowali książęta, którym zawdzięczamy znakomity rozwój miasta i regionu w średniowieczu. Do obejrzenia będą nie tylko mury ale także pokazy średniowiecznego fechtunku. Wyjątkowe wydarzenie czeka na uczestników w artystycznym podwórku przy ul. Ruskiej 46 – tej nocy działający w tej przestrzeni artyści i artystki zaproszą do swoich galerii i pracowni, opowiadając o twórczych praktykach.

Wstęp do wszystkich placówek biorących udział w imprezie jest bezpłatny. Niektóre wydarzenia startują już o godz. 12, ale większość miejsc będzie czynna do późnych godzinnych wieczornych (godz. 23, nawet 24).

/materiały prasowe/UMW

Dla najmłodszych

Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. Niektóre warsztaty i zajęcia rozpoczną się już w południe. Specjalny program dla najmłodszych przygotowało 39 instytucji, wśród nich m.in. Muzeum Geologiczne, Centrum Kultury Agora, Liceum Sztuk Plastycznych, Młodzieżowe Domy Kultury, Muzeum Architektury, Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Hala Stulecia, NFM, Stary Ratusz, czy Arsenał.

Sprawdź program online

Warto pamiętać, że udział w niektórych wydarzeniach wymagał wcześniejszej rezerwacji, ponieważ liczba  odwiedzających jest dla danej lokalizacji ograniczona. Pełną listę takich miejsc znajdziecie TUTAJ

Trochę historii

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997. W 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Starego Kontynentu. Organizowana jest zawsze w trzeci weekend maja i powiązana jest z obchodami Święta Muzealnika.

Noc Muzeów to wyjątkowo popularna impreza ze znakomitą frekwencją. Powodów jest kilka. Jednym z ważniejszych jest bezpłatny udział w wydarzeniach, ale istotne jest także zwiedzanie w towarzystwie przyjaciół i bogaty program wydarzeń specjalnych.

Klimatycznie, bo zabytkowym pojazdem

Podobnie jak w ubiegłych latach, uruchomione zostaną specjalne, bezpłatne linie komunikacji zbiorowej obsługiwane zabytkowym taborem przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego.

Zaplanowano dwie linie tramwajowe (M1, M2) i cztery linie autobusowe (M10, M11, M12, M13). Pojazdy specjalne będą kursować od ok. godziny 16 do północy. Centrum przesiadkowym będzie pl. Teatralny (Opera), gdzie wszystkie linie będą się zbiegać. Schematy linii i trasy przejazdów można znaleźć między innymi na stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego TUTAJ

/materiały prasowe/UMW