Radio Gra Wrocław

Noc Muzeów we Wrocławiu. Co przygotowały wrocławskie placówki?

Oprowadzania kuratorskie po wystawach czasowych, projekcje filmów oraz otwarte próby teatralne – to oferta wrocławskich palcówek muzealny oraz instytucji kultury na sobotnią Noc Muzeów. Po raz pierwszy w dorocznym przedsięwzięciu będzie uczestniczyć Panorama Racławicka.

/fot. fb. Panorama Racławicka/

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Bogatą ofertę na Noc Muzeów przygotowało Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały – Muzeum Etnograficzne, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Panoram Racławicka.

Miejsca na wydarzenia Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Oddziałach, na które obowiązywały zapisy, rozeszły się w ekspresowym tempie. Jednak na zwiedzających czekają nadal wystawy i wydarzenia, na które nie trzeba się zapisywać

– powiedziała PAP Magdalena Skrabek z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu w sobotę będzie czynne od godz. 16 do północy. Bezpłatnie zwiedzić będzie można trzy wystawy stałe: „Sztuka śląska XVI–XIX w.”, „Sztuka polska XVII–XIX w.” oraz „Sztuka europejska XV–XX w.” Na wystawach czasowych –  „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej” i „Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” – zwiedzający mogą liczyć na oprowadzania kuratorskie.

Muzealnicy oprowadzą widzów również po wystawach czasowych w Muzeum Etnograficznym – to ekspozycje: „Rzeczy przysposobione” oraz „Aśka Borof. Powszednie misterium”.

Z kolei w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej w Noc Muzeów zobaczyć będzie można wystawę stałą „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku”. Dla zwiedzający przygotowano też performance Barbary Przerwy pt. „Improwizacja Niezbędna” inspirowany wystawą „Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa”. Odbędą się też seanse filmów towarzyszące wystawie twórczości Biskupskiej.

Panorama Racławicka

W tym rok po raz pierwszy w Nocy Muzeów będzie uczestniczyć Panorama Racławicka. Monumentalne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka będzie można zwiedzać bezpłatnie od godz. 16 w formie 15-minutowych sensów; przy czym jednorazowo na platformę, z której można oglądać obraz, będzie mogło wejść maksymalnie 85 osób.

Ossolineum

Ofertę na Noc Muzeów przygotował również Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, gdzie udostępniona zostanie wystawa czasowa „Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich”. To ekspozycja wieńcząca, świętowany od kilku miesięcy, jubileusz dwusetlecia jednego z najstarszych na ziemiach polskich muzeów, a równocześnie zapowiadająca przyszłość – budowę jego stałej siedziby. Na wystawie prezentowane są m.in. dzieła Rembrandta, Rubensa i Brueghla.

Piekarnia Żywa Kultura

Ciekawą propozycję przygotowała również Piekarnia Żywa Kultura, czyli centrum sztuki na Kępie Mieszczańskiej. Odbędą się tam oprowadzania po premierowych wystawach 66P Subiektywnej Instytucji Kultury i Galerii Geppart ASP Wrocław, spotkania z twórcami Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego i Teatru Polskiego w Podziemiu oraz spacer z gospodarzami Piekarni śladami subiektywnej kolekcji sztuki. Odwiedzający Piekarnię będą mogli wziąć udział m.in. w otwartej próbie muzycznej do spektaklu „Medee. O przekraczaniu” Teatru ZAR oraz w oprowadzaniu po przestrzeni teatralnej i instalacji scenograficznej do spektaklu „Materiały do Pokojówek”. Z kolei Teatr Polski w Podziemiu zaprosi m.in. na pokaz filmowy z dyżurami aktorskimi.

Swoje archiwa otworzy w Noc Muzeów wrocławski oddział IPN. Będzie można m.in. zwiedzić magazyn archiwalny z aktami komunistycznych służb bezpieczeństwa.