Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Nowa inicjatywa Zarządu Zieleni Miejskiej. Czyli jak poprawić środowisko przy wykorzystaniu liści

Facebook

W parku Słowackiego doszło do spotkania, podczas którego mieliśmy okazję zapoznać się ze standardami utrzymania zieleni, zwłaszcza jesienią w szczycie sezonu grabienia liści. Odbyło się to przy nowopowstałym kompostowniku. Umożliwia on na miejscu przetwarzanie liści i innej biomasy w kompost.

Ma to pomóc w walce ze zmieniającym się klimatem

Techniczna strona wartości tego opracowania nie może przesłonić celu nadrzędnego. Na naszych oczach zmienia się klimat. Niekorzystne skutki tych zmian szczególnie dotykają miast i ich mieszkańców, a ci mieszkańcy to nie tylko ludzie, bo w kontekście terenów zielonych musimy podkreślać ważność bioróżnorodności. Otóż coraz dłuższe okresy suszy, coraz częstsze wichury, miejska wyspa ciepła i inne niekorzystne zjawiska wymagają naszych reakcji, a nie chcemy, by one były przypadkowe i mało skuteczne. Standardy przedstawiają działania, które można konsekwentnie, ale także wyprzedzająco, stosować- mówi Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM we Wrocławiu.

/informacja prasowa

Wrocław zna to od lat

Wiele z tych działań funkcjonuje we Wrocławiu od lat. To chociażby grabienie liści i sprzątanie ich ze ścieżek i trawników, w miejscach, gdzie jest to potrzebne. Teraz w Parku Słowackiego, zgrabione liście będą kompostowane na miejscu.

To bardzo korzystne dla utrzymania tego parku i dla środowiska. Kompost z liści powstaje bardzo szybko i warto go wykorzystać. Zaletą takiego kompostowania jest także walor edukacyjny, czyli zachęcanie by inni postępowali podobne. To nie tylko dobry sposób na użyźnienie gleby. Środowisko zyskuje na krótkim cyklu jego produkcji, bez transportu, niepotrzebnej emisji dwutlenku węgla. No i jest po prostu taniej- komentuje Doktor inżynier Piotr Chohura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Kompostownik może służyć do przetwarzanie także innych odpadów, najważniejsze, że:

  • Zastosowanie kompostu wpływa na poprawę warunków glebowych
  • Ogranicza konieczność transportu odpadów
  • Ogranicza potrzebę nawożenia mineralnego

Wybraliśmy park Słowackiego, ponieważ to największy taki obszar w centrum. Mamy tu sporo odpadów, ale też większe potrzeby. Chcemy na początek zobaczyć, jak to funkcjonuje. Niektóre rzeczy musimy jeszcze przetestować, ale mamy nadzieję, że wkrótce podobne rozwiązania będziemy mogli zastosować także w innych parkach- mówi Ogrodnik miejski obszaru Stare Miasto Karolina Woldemichael-Cyganik z Zarządu Zieleni Miejskiej.

/informacja prasowa

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj