Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Nową metodę leczenia tętniaków opracowali lekarze z Wrocławia

Facebook

Takie przypadki były niemożliwe do zoperowania. Dopóki jednym z nich nie zajęli się lekarze z Borowskiej. Jako pierwsi na świecie wyleczyli mózg pacjenta ze skomplikowanym tętniakiem nową, opracowaną przez siebie metodą - „Teddy Bear Technique”.

/fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu/

Jej nazwę, na cześć autorów, wymyślili zagraniczni koledzy lekarzy. A technikę stworzyli dr. Marcin Miś i Maciej Miś. „Miś”, czyli po angielsku właśnie „Teddy Bear”:

– mówi lekarz-radiolog, dr Marcin Miś. Gdyby nie pomysł, na który wpadł ze swoim bratem, Maciejem, pacjentowi groziłoby śmiertelnie niebezpieczeństwo:

„Nawet nie wiedzieliśmy, że nikt nie wpadł na to wcześniej” – zdradza dr Maciej Miś. Tymczasem pomysł wrocławskich naukowców wzbudził wielkie uznanie w świecie!

Wyniki badań udało się opublikować w prestiżowym naukowym czasopiśmie. Co więcej – artykuł trafił nawet na okładkę! Nic dziwnego, bo w świecie medycyny ta prosta – lecz, jak się okazuje – genialna metoda wzbudziła sensację:

– opowiadają naszemu reporterowi doktorzy. „To prawdziwi bohaterowie” – mówi uratowany pacjent, Tomasz Sieradzki. Ale zgoda na zabieg, której udzielił pan Tomasz, także sama w sobie była wielkim aktem odwagi. W końcu nikt nigdy wcześniej podobnej operacji się nie poddał:

– mówi pan Tomasz. A z nim oraz z drami Marcinem Misiem i Maciejem Misiem rozmawiał Damian Zdancewicz.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024