Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Nowa rola Pól Irygacyjnych, będą rezerwatem przyrody!

Facebook

Wiemy już, jaka będzie przyszłość wrocławskich Pól Irygacyjnych. Po dwuletniej współpracy ze specjalistami od przyrody miasto zdecydowało, że to miejsce zamieni się w rezerwat przyrody.

fot. pixabay

Dawniej

Pola irygacyjne określane jako zielone płuca wrocławskiej metropolii są ostoją zwierząt i roślin. Położone są w północno-zachodniej części miasta. Zajmują one obszar ponad 1100 hektarów, dawniej pełniły funkcje naturalnej oczyszczalni ścieków, były jedną z pierwszych takich w Europie. Funkcjonowały do 2015 roku, do momentu powstania Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku.

Obecnie

Przez ponad rok na terenie pól prowadzone były prace inwentaryzacyjne, które objęły wszystkie grupy roślin i zwierząt, przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z firmą AVEN. Ich celem była aktualizacja informacji na temat zróżnicowania zbiorowisk roślinnych i ich flory, a także porostów, mszaków i grzybów oraz różnych grup zwierząt, szczególnie gatunków wartościowych.

Na obszarze Pól występuje 206 cennych gatunków roślin, grzybów i porostów oraz zwierząt. Obszar ten jest szczególnie ważny ze względu na występujące tam gatunki ptaków. Co ciekawe w ostatnich latach na Polach Irygacyjnych odnotowano występowanie niemal połowy żyjących w Polsce gatunków ptaków, między innymi: podróżniczek, jarzębatka, derkacz, lerka, bocian biały czy czapla biała. Dodatkowo na Polach występuje także turzyca Bueka, gatunek uznany za wymarły w obszarze Dolnego Śląska. Innymi ssakami objętymi ochroną są, chociażby bóbr europejski.

W przyszłości

Miasto zamierza objąć ochroną w formie rezerwatu przyrody znaczną część Pól. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, zgodnie z procedurą, wystąpi z wnioskiem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o ustanowienie na obszarze Pól Irygacyjnych rezerwatu przyrody o powierzchni 751 ha. Oprócz tego na Polach Irygacyjnych zostaną wyznaczone korytarze ekologiczne. Głównym celem tych działań jest utrzymanie bioróżnorodności.

Co to oznacza dla mieszkańców?

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj