Radio Gra Wrocław

Nowatorska metoda leczenia kręgosłupów u dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej

Niezwykła, nowoczesna technologia będzie leczyła kręgosłupy chorych dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej. Skrzywionych pleców małych pacjentów nie można zwyczajnie wyprostować jednorazową operacją, bo przed nimi przecież okres intensywnego wzrostu.

/materiały prasowe/

Można im jednak wszczepić specjalne pręty z systemem rosnącym, które będą wydłużały się z czasem dzięki specjalnemu urządzeniu:

kregosluppilotem_1

– mówi dr Wiktor Urbański, który wykonywał już takie zabiegi w Anglii a teraz będzie robił to jako pierwszy w Polsce. Dla niewtajemniczonych brzmi to banalnie prosto, ale to naprawdę zaawansowana technika, która jeszcze nie wszędzie miała szansę się przyjąć:

kregosluppilotem_2

– tłumaczy lekarz. Dziś (8.12.) – pierwsza taka operacja. To kolejna nowoczesna technika, która ma poprawić jakość życia i skuteczność leczenia najmłodszych pacjentów z groźnymi wadami wrodzonymi i rozwojowymi. Szpital na Borowskiej jest na razie w krajowej awangardzie, jeżeli chodzi o tego rodzaju leczenie. Ale potrzebujemy rozwiązań systemowych, zwraca uwagę kierownik kliniki ortopedii OSK, prof. Szymon Dragan:

kregosluppilotem_3

Jak dodaje, mamy także wielu uzdolnionych medyków, którzy są w stanie nauczyć się najnowszych technik leczenia. Ruch jest jednak po stronie państwa – by chciało systemowo wspierać rozwój ich naukowych zainteresowań.