StartW Radiu Gra Wiadomości Wiadomości dnia

Nowi mieszkańcy zoo. Dwa urocze kotiki

Jak wyglądają młode kotiki? O tym Radosław Ratajszczak, dyrektor ZOO Wrocław.

Jak wygląda opieka nad młodymi?

– tłumaczy Paweł Borecki, opiekun kotików afrykańskich. W środowisku naturalnym samice kotików wychowują młode dość nietypowo…

– dodaje dyrektor wrocławskiego ZOO. Kotiki są jak dzieci, z dnia na dzień coraz bardziej poznają siebie i swoje możliwości… – tłumaczy ich opiekun, Paweł Borecki.

Kotiki nie są gatunkiem zagrożonym. Populację kotików szacuje się na pond 1,5 mln osobników, nie ma więc bezpośredniego zagrożenia wymarcia gatunku. Nie znaczy to jednak, że możemy spać spokojnie. Rocznie około 100 000 osobników ginie w Afryce z powodu pozyskania dla mięsa i skór oraz dla paramedykamentów. Para z wrocławskiego ogrodu dołączy do stada najwcześniej za pół roku. Do tego czasu turyści mogą je podglądać na specjalnym, ogrodzonym wybiegu.

Kotiki afrykańskie zamieszkują w środowisku naturalnym ląd oraz przybrzeżne wyspy południowo-zachodniej i południowej Afryki, ale widywane są również u wybrzeży Gabonu. We wrocławskim zoo mają do dyspozycji jeden z największych basenów w Europie o pojemności 3,6 mln litrów wody. Korzystają z kamienistego wybrzeża, skałek i półki, na których mogą odpoczywać. Dodatkowo przygotowano cztery baseny na zapleczu, które sprawdzają się, gdy są wykonywane prace techniczne na wybiegu.

fot. ZOO Wrocław

Zostaw komentarz