Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Nowy rekord! Najwyższe drzewo w Polsce rośnie w Sudetach

Facebook

Rekord pobity! Najwyższe zmierzone drzewo w Polsce rośnie w Sudetach. A dokładniej w Górach Bardzkich na Dolnym Śląsku. Rekordzistką jest daglezja zielona. Ma 59 metrów i 40 centymetrów wysokości.

Daglezja zielona – najwyższe zmierzone drzewo w Polsce (fot. mapadrzew.com)/Materiały prasowe

Od niedawna „naj” drzewa w Polsce są imigrantami. Daglezja zielona pochodzi z północnego-zachodu Ameryki Północnej i tam rośnie w górach Skalistych po stronie oceanów, w bardzo wilgotnym klimacie. Jest tam dużo więcej opadów niż w Polsce. I w tamtych warunkach osiąga wzrost powyżej 100 metrów. Okazało się, że daglezja w Polsce rośnie całkiem nieźle, chociaż klimat jest mniej sprzyjający i po prostu jest dla nich za sucho – mówi arborysta dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec, dyrektor Instytutu Drzewa.

Odkrycie było poprzedzone tygodniami analiz danych lotniczego skanowania laserowego. Udostępnił je Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Jako obszar występowania potencjalnie najwyższego drzewa w kraju wytypowano rejon Gór Bardzkich. Sprawdzenie przypuszczeń wymagało jednak pomiaru wysokości w terenie.

Pierwszego pomiaru dokonał Marcin Kilańczyk. Przymocowaną na tyczce miarkę Marcin umieścił na czubku drzewa a Agnieszka Ptak i Dominik Kopeć odczytali wysokości przykładając taśmę do nasady pnia. Pierwszy odczyt – 59,50 m i euforia w zespole – relacjonują członkowie ekipy na mapadrzew.com. Wyciągając średnią, po kolejnych pomiarach przyjęto, że wysokość drzewa to 59 metrów i 40 centymetrów.

Poprzedni rekordzista

Wcześniej miano najwyższego zmierzonego drzewa w Polsce miała daglezja rosnąca w Nadleśnictwie Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Zgodnie z pomiarami z września 2020 roku osiągnęła ona wysokość 58 metrów i 20 centymetrów. To o metr i dwadzieścia centymetrów mniej od obecnej dolnośląskiej rekordzistki.

Paweł Pyclik

Paweł Pyclik

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj