
Program OBECNOŚĆ to odpowiedź na pogłębiającą się samotność osób starszych. Jak wynika z danych stowarzyszenia – około 1/3 osób w wieku 80 lat doświadcza samotności i izolacji, a co piąta z nich nigdy nie wychodzi z domu.
W ramach programu wolontariusze spędzają z seniorami 2 godziny tygodniowo – wspólnie decydują, jak ma wyglądać takie spotkanie. Czasami to po prostu rozmowa przy herbacie, czy spacer po okolicy, ale wiele par decyduje się też na aktywniejsze spędzanie czasu. Jak opowiada w studiu Radia Gra pani Alicja, 85 letnia seniorka korzystająca z programu – wraz z wolontariuszką Tanią odwiedzają wiele wspaniałych miejsc. Szczególnie często wybierają wydarzenia kulturalne.
Szukałam kontaktu, żeby nie być samotną w domu, też mam rodzinę, ale to jest tak, że większość czasu spędza się samym sobą. W maju zeszłego roku poznałam swoją wolontariuszkę. Jest to Tania, pochodzi z Białorusi, ale jest już w Polsce długo. Jest wykształcona, jest prawnikiem, jest po szkole muzycznej. No ja jestem szczęśliwa – szczęśliwa, że właśnie ten czas z wolontariuszką jest dla mnie taki miły, ja czekam na to, żeby przysza, ona do mnie dzwoni, zapyta, jest bardzo taka opiekuńcza.
Każdy wolontariusz przydzielony jest do jednego podopiecznego, którego regularnie odwiedza.
Rok po naszym pierwszym spotkaniu Tania zrobiła mi wielką niespodziankę i zrobiła album, w którym zawarła wszystkie najważniejsze imprezy, na których byłyśmy, więc tak, jakbym miała to podsumować, to w ciągu roku byłyśmy na 8 koncertach, byłyśmy na 2 spektaklach teatralnych, byłyśmy w Operze, byłyśmy w takim letnim wyjeździe jednodniowym – zwiedzałyśmy Ząbkowice Śląskie.
Jak mówi pani Alicja – takie spotkanie dają jej wiele radości.
To jest coś, co mnie obudziło, co mi daje taką radość życia. To jest takie chyba najważniejsze w tym kontakcie: raz, że to jest człowiek młody, a powinny strasze osoby korzystać właśnie z towarzystwa młodych osób, bo się dowiadują, co w tym świecie obecnym jest, jaki nawet język jest, jak coś poprawić w internecie, to zawsze mam właśnie taką również i pomoc w tym zakresie.
Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia mali braci Ubogich:
Podopiecznym Programu proponujemy nie tylko regularne odwiedziny – towarzystwo i wsparcie wolontariusza, ale także:
– spotkania międzypokoleniowe
– spotkania świąteczne (Wielkanoc, Podaruj Wigilię)
– możliwość wspólnego spędzania wakacyjnych dni (Wakacje jednego dnia)
– różne formy grupowej aktywności (Małe inicjatywy wolontariuszy)
– doraźną pomoc w wyjątkowo trudnych sytuacjach.
Taki program to również korzyści dla wolontariusza.
Starsi ludzie naprawdę mają fajne zasady, mają dużą wiedzę na różne tematy. Nie ukrywajmy, że jak widzisz, że komuś sprawiasz przyjemność, jeśli masz tę empatię w sobie, bo wolontariusz musi ją mieć – nam to daje radość po prostu, że czujemy satysfakcję, że wywołujesz u kogoś uśmiech, że ktoś się cieszy, no to człowieka łechce po sercu i mówi “ale fajnie”.
mówi wolontariuszka Ula Sadowska. We Wrocławiu w takim wolontariacie bierze 100 par, ale seniorzy nadal mogą się zgłaszać.
Osoby zainteresowane wolontariatem mogą wysłać swoje zgłoszenie TUTAJ.
Posłuchajcie rozmów z panią Alicją i wolontariuszkami biorącymi udział w programie OBECNOŚĆ:
Cała rozmowa:
Więcej o wolontariacie dowiesz się ze strony stowarzyszenia mali bracia Ubogich.